Karbonové usazeniny v motoru řidiči většinou neřeší. Přitom mohou cestování autem dost zkomplikovat
„Mám staré auto, tak do něj přece nebudu tankovat prémiový benzin!“ To je rozšířený mýtus mezi českými řidiči, kteří přitom nevědí, že si tankováním méně kvalitních paliv mohou zadělat na pořádný problém. Řeč je o takzvané karbonizaci, která postihuje řadu motorů nejen starších vozů. A protože máme v Česku poměrně starý vozový park – aktuálně je průměrné stáří aut na tuzemských silnicích 16,21 roku (a stoupá!), stojí za to se dívat na to, co do svých nádrží dáváme. Můžeme tak prodloužit životnost svých aut a zároveň zlepšit chod jejich motorů.
Ostatně, karbonové usazeniny jsou jedním z důvodů, proč výkon motoru při běžném provozu klesá. Tyto usazeniny se ukládají na klíčových částech pohonné jednotky, což snižuje účinnost spalování a její výkon. Současně ale dochází také ke zvyšování spotřeby paliva a v neposlední řadě také k vyšší produkci emisí. Motory aut vyrobených v posledních dvou dekádách jsou přitom menší a tedy náchylnější ke vzniku byť jen mikroskopického znečištění.
Stačí myslet při tankování
Boj proti karbonovým usazeninám není nikterak náročný. Stačí myslet na to, co do nádrže tankuji. Jednoznačně by to měla být aditivovaná paliva, která se obvykle označují za prémiová. Jsou lepší volbou, než před každým tankováním do nádrže vlastnoručně přidávat aditiva, která jsme si pořídili v obchodě. Už jen proto, že není možné dosáhnout přesného poměru, který je pro správný účinek naprosto klíčový.
Jedním z lídrů v boji proti karbonovým usazeninám je společnost Shell, která na svých čerpacích stanicích nabízí palivo Shell V-Power. To samozřejmě také sama vyvinula. „I starší motor zanesený usazeninami může dostat druhou šanci a fungovat efektivně a na plný výkon, jako kdyby byl nový. Je však nutné tankovat prémiové palivo, které obsahuje aditiva zabezpečující čištění klíčových částí motoru,“ říká Markéta Jakoubková, která zodpovídá za kvalitu paliv Shell V-Power v Česku, na Slovensku a v dalších pěti evropských zemích.
„Takové palivo zároveň chrání před tvorbou nových usazenin na součástech palivové soustavy, jako jsou sací ventily a vstřikování paliva. Výsledným efektem je omlazení i staršího motoru a navrácení jeho původního výkonu,“ dodává odbornice.
Stává se, že ne vždy je správná čerpací stanice po ruce a k mání tak není ani prémiové palivo. Zejména při cestách do odlehlejších končin. I to je ale řešitelné. „Pokud ho není možné brát stále, doporučujeme alespoň jednou za čas natankovat dvě plné nádrže a mezitím udržovat motor čistý pomocí paliv Shell FuelSave,“ píše společnost v tiskové zprávě, kterou k aditivovaným palivům vydala.
Prémiová paliva Češi podceňují
Češi jsou známí tím, že se rádi drží svých zvyků, takže přesvědčit některé řidiče, že by měli uvažovat nad změnou v tankování do svých aut, není právě nejsnazší. Společnost Shell si nechala zpracovat průzkum, ze kterého vyšlo, že Češi mají tendenci kvalitní paliva podceňovat a hledí víc na cenu než na kvalitu. Ze šetření, které pro Shell zpracovala agentura Median, vyplývá, že jen polovina tuzemských řidičů ví o existenci karbonových usazenin. Přitom drtivá většina z nich by si přála, aby jim auto sloužilo co nejdéle, polovina by ho chtěla mít bezpečné. Otázkou je, zda pro to dělají dost.
V kontextu prémiových paliv je zajímavé například také video, které před časem zveřejnil na svém youtubovém kanálu Dan Hanuš. Nadšenec, který tvoří on-line obsah zaměřený na auta, cestování a osobní zážitky, provedl vlastní test, aby zjistil, zda tankování prémiového paliva skutečně dokáže vyčistit starší vstřikovače od karbonových usazenin. Po zakoupení ojetého Volva XC70 zkontroloval stav vstřikovačů, které byly silně zanesené karbonovými usazeninami. Poté začal tankovat výhradně palivo Shell V-Power Diesel a po ujetí přibližně osmi tisíc kilometrů vstřikovače demontoval a znovu zkontroloval. Tentokrát byly čisté. Po provedení svého domácího testu Dan Hanuš potvrdil, že účinek paliva Shell V-Power je skutečný. Jasný rozdíl mezi znečištěnými a vyčištěnými vstřikovači můžete vidět v následujícím videu (pokud nechcete sledovat celé, vyberte čas 9:33):
Zdroj: tiskový servis Shell