Reklama
Pěšky

Zimní dobrodružství na Šumavě: Stezka korunami stromů, šelmy a divočina doslova na dosah ruky

Šumavská panenská příroda bez zásahu člověka. Přibalte si sáně a svačinu.
Zdroj: Milada Kubátová
Zaregistrovat se

Chcete také přispívat na web Fotrnatripu.tv?

Zaregistrovat se

V zimě nemusíte sedět zachumlaní v dekách u krbu. Mnohem lepší je vyrazit ven, prozkoumat tu část přírody, o které si myslíte, že ji nikdy neuvidíte.

Já si třeba myslela, že nikdy neuvidím medvěda při zimním spánku, a vida! Viděla jsem! Nikde jsem žádné zvíře nerušila, ani jsem nekoukala v zoo do zázemí, ale měla jsem štěstí a ve správnou chvíli jsem navštivila Bavorský les. Je to opravdu nádherný kus země, těsně za našimi hranicemi. Pokud se tedy kdykoliv vydáte na Šumavu, rozhodně nevynechejte ani její německou část.

Kde začít?

Bavorský les je obrovský kus „zelené střechy“ Evropy. Je zde mnoho míst k objevování a lze tu navštívit bezpočet muzeí, výstav nebo třeba rozhleden. Populární jsou v Německu i nám známé stezky a jedna se dokonce nachází i v Bavorském lese. Jde o stezku korunami stromů Bavorského lesa. Musím říct, že je zatím možná nejhezčí, kterou jsem kdy viděla, hodně zasazená do přírody. Navíc v zimě je to málo navštěvované místo a přitom všechny stezky byly perfektně upravené, restaurace a služby fungovaly perfektně a ty zimní výhledy.... 

Navíc bonusem byly popisky pod tabulemi nebo u úkolů pro děti, které jsou i v češtině. Po cestě najdete mnoho atrakcí nejen pro děti – síť odvahy, mini lanový park nebo budky pro ptáčky. Parkovat můžete přímo u stezky zhruba za pět euro a není to nijak časově omezené. Na stezku samotnou si vyhraďte něco kolem hodiny času.

Proč jet zrovna na stezku?

Hlavním důvodem, proč jet zrovna na stezku, je určitě výhled z ní, ale my jsme se hlavně těšili na lesní zoo, jejíž vstup se nachází přímo pod stezkou. Tuto část bych nenazvala úplně zoo, ale spíše zimním odpočinkovým rájem. V létě tu určitě bude více turistů, ale v zimě je to pravá pohádka, zvlášť pokud jako my vychytáte slunečné počasí.

Můžete si vybrat ze dvou okruhů, my doporučujeme určitě ten delší. Pokud máte děti, přibalte si na cestu do lesní zoo sáně (vyplatí se to, část cesty je z kopce, je to rychlejší a zábavnější). A rozhodně si s sebou nezapomeňte svačinu, nejen, že skoro nikoho nepotkáte, ale po cestě budete mít opravdu pocit, že se procházíte panenskou přírodou bez zásahu člověka, tudíž i bez občerstvení.

A jaká zvířata můžete zahlédnout? My byli poctivě potichu u každého výběhu a tak jsme kromě medvěda, kterému koukal čumák z brlohu, a který poctivě chrápal, zahlédli i rysa, lasičku, jelena, tetřeva nebo sovu.

Výběhy pro zvířátka tu mají opravdu veliké a pokud budete mít odvahu, můžete do jednoho vstoupit. Je tu totiž i výběh s divočáky, kde se mezi nimi můžete „v klidu“ projít. Zážitek to tedy opravdu je.

Zdroj: Milada Kubátová
Zdroj: Milada Kubátová

A co naše Šumava?

Pokud vás už z nějakého důvodu nebaví německá strana Šumavy, šup na tu českou část. I ta je nádherná a dají se tu strávit hodiny a hodiny času v přírodě mezi zvířaty. Pokud budete projíždět například Kvildou, zastavte se v místním informačním středisku. Najdete zde spoustu zajímavých informacích o Šumavě, o zvířatech zde žijících nebo také poučné panely a mini hernu. Mimo jiné můžete získat i slevy na vstupné do muzeí nebo některých zařízení v okolí. A pokud budete mít hlad, rozhodně se zastavte v Pekárně Kvilda, kde nejen dobře pečou, ale také skvěle vaří. Je tu stále plno.

Nechcete lyžovat? Nevadí, jeďte do Srní! Vlčí výběh v Srní je známé a provařené místo. Turistů tu je hodně a taky spousta těch, kteří jsou hluční. Díky nim nevidíte skoro nic. A proto je lepší se na tohle krásné a úžasné místo plné vlků vydat buď brzy ráno v zimě, nebo těsně před zavřením. Nám se to vyplatilo a můžeme říct, že to byl nádherný pohled.

Kromě podívané na samotné vlky si můžete projít část stezky věnované právě jim. Děti mohou po cestě luštit i tajenku. Určitě zavítejte i do návštěvnického centra, které je hned vedle parkoviště. Mají tu krásnou expozici o životě vlků a jeho soužití s člověkem. A jeden vycpaný vlk se vám bude dívat přímo do očí. Pak už jen doufat, že u výběhu nebude nikdo hlučet a vy si krásu pohledu z očí do očí užijete i tam.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Nemusíte ani do Alp. I zimní túra v Krkonoších může být zážitkem na celý život

Kterak se prosincový výšlap na Dvoračky stal téměř bojem o přežití
03.01.2024 17:44
|
1
Reklama

Hitem letošních Krkonoš je elektrokolo. Krpály tak zvládnou i ti méně zdatní!

Nechce se vám do kopců supět jako parní lokomotiva a sklízet posměšné pohledy kolemjdoucích?
01.08.2020 16:19
|
2

Tip na dokonalé krkonošské osvěžení. Prvorepubliková koupačka v pramenité vodě bez chemie!

Zažijete skutečný návrat v čase. Tato snová plovárna pochází z roku 1932 a je pořád v původním stavu
30.07.2020 16:18
|
0

Zažít Neapol a přijet zas a znova

Známá i neznámá místa, která vás dokažou pokaždé něčím novým překvapit
23.02.2024 09:14
|
3

Krásy jihozápadního Dolního Saska a Nizozemska: Benátky severu, Nordhorn nebo město Enschede

Kvůli čemu pojedete tímto směrem, to je rozhodně jedno místo, a to Benátky severu – Giethoorn.
15.01.2024 07:10
|
2

Kousek za hranicemi se plní dětské sny. V Norimberku svět hraček střídá svět vlaků i vodní svět

Děti se u Norimberku vyřádí nejen v Playmobil FunParku, ale také v zoo i v muzeu vlaků
25.12.2023 09:31
|
3
Reklama
Fotr na tripu