Slovinsko
Pokuta podle zákona více než 2000 Kč za osobu
O přespávání ve volné přírodě hovoří zákon Zakon o varstvu javnega reda in miru, konkrétně článek 18. „Kdo táboří na veřejném místě, které k tomu není určeno, nebo na soukromém prostranství bez souhlasu majitele, je potrestán pokutou,“ uvádí zmíněný článek.
Na rozdíl od Chorvatského zákona se zde tedy nehovoří ani o možnosti odpočinout si v autě kvůli pokračování v jízdě. Samozřejmě na odpočívadlech u dálnic vás velmi pravděpodobně nikdo nevyhodí, ale na místech blízkých turisticky atraktivním lokalitám je dodržování zákazu přespávání mimo místa k tomu určená kontrolováno. V případě pokuty hovoří slovinský zákon o sankci 20 000 slovinských tolarů, což by mělo být něco málo přes 2000 Kč. Podle slov Michala Kůry, ředitele Slovenia center Praga, je pokuta zhruba 100 eur.
Stejně jako všude jinde ale je i tady v případě obytných automobilů problém určit, zda jde o parkování, nebo zda se jedná o kempování, kdy dotyční v autě „bydlí“. Slovinští policisté bývají velmi striktní a také je dobré pamatovat na to, že na mnoha místech jsou kamery. takže když budete tvrdit, že jste zrovna teď přijeli, policisté si takovou výmluvu v některých případech budou schopní ověřit.
Na internetu se dá najít řada „ověřených tipů“, kde turisté v autech přespali a bylo to bez nejmenšího problému, oficiální stanovisko Slovinska je ale takové, že mimo kempy a stellplatzy se přespávat nesmí. Takže i když dostanete tip na nějaké nenápadné místo, vystavujete se riziku, že vás tam policisté třeba i náhodou najdou a budete mít problém. Totéž platí pro táboření někde v horách. Samozřejmě na odlehlých místech vás téměř jistě nikdo nenajde, pokud tam nebudete dělat nepořádek, hluk nebo snad velký oheň, ale oficiálně se má přespávat v horských chatách nebo v tábořištích.
Našli jste v základních informacích chybu? Dejte nám prosím vědět na fotrnatripu@fotrnatripu.tv