Reklama

Slovensko

Zdroj: Michaela Rubešová

Území Slovenska je rozděleno podle stupňů ochrany přírody, od nejnižšího, prvního stupně, až po nejvyšší, pátý stupeň. Kempování, stanování a bivakování je v závislosti na těchto stupních buď povoleno, nebo zakázáno. Konkrétní rozdělení je následující: 

Zóna s 1. stupněm ochrany

V této oblasti je povoleno přespávat ve volné přírodě, ale je nutné dávat pozor na soukromé pozemky, o jejichž využívání rozhodují jejich majitelé.

Zóna s 2. stupněm ochrany (CHKO)

Druhý stupeň ochrany může v některých oblastech znamenat zákaz vstupu pro motorová vozidla nebo zakládání ohně. Každé území má svá specifická pravidla, která by měla být dostupná návštěvníkům online nebo při vstupu do oblasti. Tento stupeň také obvykle přímo ze zákona nezakazuje přespávání v dané oblasti. 

Zóny s 3. až 5. stupněm ochrany

Kempování, stanování a bivakování v těchto oblastech je možné pouze na povolených místech, což zahrnuje oblíbené národní přírodní rezervace a národní parky. Návštěvní řády těchto oblastí stanovují pravidla pro kempování na těchto povolených místech, včetně informací o tom, pro koho jsou tábořiště určena, kdy je povolen příchod na tábořiště a odchod z něj, zda je povoleno rozdělávat oheň a další podmínky pro stanování a bivakování.
Zákon/táboření

Všechny podrobnosti o kempování na Slovensku

Táboření se na Slovensku řídí podle Zákona o ochrane prírody a krajin, kde jsou přesně vypsány veškeré kategorie území Slovenska i to, co se na daných území smí a nesmí dělat. Na tento zákon přejdete klepnutím na tlačítko „zákon/táboření“. 
Zákon/táboření

Při plánování vaší cesty vždy hledejte informace v návštěvním řádu daného národního parku, kde plánujete přespat. Při plánování vám mohou pomoci také různé webové stránky, na kterých své zkušenosti sdílí silná komunita turistů a nadšenců do outdoorových sportů na Slovensku. Jako příklad může sloužit populární portál Hiking (odkaz zde), který poskytuje podrobný a praktický přehled o přespání v konkrétních národních parcích. 

Místa určená pro táboření, bivakování, přenocování

Pokud v národním parku nebo přírodní rezervaci nenajdete ideální místo pro povolené přespání v přírodě, využijte oficiální kempy. Je na vás, abyste si vybrali podle svého vkusu. V horských oblastech se nachází mnoho turistických chat, kempů, útuln a tábořišť, od těch nejjednodušších po ty určené pro náročné turisty.

Kde najdu stupeň ochrany přírody?

Velmi užitečným pomocníkem při hledání bližších detailů je Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky (ŠOP SR). Na stránkách této organizace je k dispozici mapa rozdělující území Slovenska podle působnosti tzv. organizačních útvarů a správ národních parků. Stačí do daného regionu kliknout, z nabídky vybrat oficiální web a na něm už téměř jistě najdete vše podstatné. Mapu najdete na tomto odkazu. Pro bližší zkoumání může posloužit ještě také podrobnější mapa, ze které je lépe vidět, kde se jednotlivá území přesně nachází. Tu najdete zde. 

Parkoviště pro karavany - stellplatz

Na těchto parkovištích pohodlně zaparkují větší obytná vozidla a jejich majitelé zde najdou základní služby. Parkoviště jsou dostupná celoročně, avšak vybavení je jednodušší než v kempech. Umožňují krátkodobé parkování až na 72 hodin a nabízí služby jako možnost vypustit špinavou vodu a WC a doplnění pitné vody. Často jsou tato místa vybavena také elektrickými přípojkami.

Kempy

Slovensko je plné kempů různé úrovně. Můžete si vybrat z velkých rušných kempů u vody nebo v oblíbených horských oblastech, městských kempů, či romantických kempů skrytých v přírodě nabízejících klid. Slovenská asociace campingu a karavaningu sdružuje téměř 50 kempů. Při plánování pomůže brožura SLOVAKIA TRAVEL od národní agentury pro podporu cestovního ruchu. Najdete ji na tomto odkazu. 

Veškeré podrobnosti na téma táboření nám poskytla organizace SLOVAKIA TRAVEL, národná organizácia pre podporu a propagáciu cestovného ruchu. Děkujeme!


Našli jste v základních informacích chybu? Dejte nám prosím vědět na fotrnatripu@fotrnatripu.tv
Reklama

Zobrazení zemí na mapě

Konkrétní zemi můžete vybrat buď po kliknutí na ni v seznamu, nebo rychleji po zadání úvodních písmem z názvu země ve vyhledávači hned nad mapou.

Po výběru země se na jejím území ukážou špendlíky zobrazující jednotlivé články. Ty si dále můžete filtrovat podle témat (kategorií) kliknutím na tlačítko níže. U špendlíku posledního publikovaného článku z dané země či oblasti se zobrazí titulek a úvodní fotka. Ty si můžete zobrazit také u dalších špendlíků po kliknutí na ně. Po dalším kliknutí si vždy otevřete konkrétní článek či reportáž z daného místa.

Reklama
Reklama
Fotr na tripu