Reklama

Slovensko

Zdroj: Ministerstvo dopravy SR

Slovenské předpisy jsou v mnohém podobné českým silničním předpisům. Týká se to jak maximálních rychlostí, tak například i tolerance alkoholu, která je na Slovensku nulová. 

Níže najdete základní dopravní předpisy vycházející ze slovenského Zákona o cestnej premávke. Jeho plné znění najdete na tomto odkazu. 

Slovenská dálniční známka 2024

Na Slovensku platí podobný systém dálničních známek jako u nás. Pro využívání dálniční sítě je potřeba zakoupit dálniční známku. Jediný oficiální e-shop je na adrese eznamka.sk

Slovenskou dálniční známku lze koupit také na obchodních místech. Jejich seznam najdete na tomto odkazu. Pozor, na Slovensku se kupuje dálniční známka také pro přípojná vozidla kategorií O1 (do 750 kg) a O2 (750 - 3500 kg). 

Slovenská dálniční známka 2024, ceny
 • Vozidlo do 3,5 tuny: 365 dnů nebo roční (2024), 60 eur 
 • Vozidlo do 3,5 tuny: 30 dnů, 17 eur
 • Vozidlo do 3,5 tuny: 10 dnů, 12 eur 
 • Přívěs: 365 dnů nebo roční (2024), 60 eur
 • Přívěs: 30 dnů, 17 eur
 • Přívěs: 10 dnů, 12 eur
Stejně jako Česká republika nebo Rakousko musí i Slovensko v roce 2024 přidat dle nařízení EU do nabídky také denní známku. Zatím ale není známo, kdy přesně tak učiní:

Maximální rychlosti na Slovensku

Město Mimo město Dálnice
Motocykl 50 km/h 90 km/h 130 km/h
Osobní vozy/dodávky do 3,5 t 50 km/h 90 km/h 130 km/h
Nákladní vůz nad 3,5 t 50 km/h 90 km/h 90 km/h
Autobusy 50 km/h 90 km/h 100 km/h
Automobil + přívěs do 750 kg 50 km/h 90 km/h až 130 km/h (dle max. rychlosti přívěsu)
Automobil + přívěs nad 750 kg do 3,5 t 50 km/h 90 km/h 90 km/h
Automobil + přívěs nad 3,5 t 50 km/h 90 km/h 90 km/h
Zdroj: Zákon o cestnej premávke

Tolerance alkoholu na Slovensku

Slovensko je na tom s tolerancí alkoholu stejně jako Česká republika. Platí zde nulová tolerance, řízení je tedy možné výhradně tehdy, pokud řidič nepožil před jízdou alkohol. 

Použití přilby na Slovensku, cyklisté

Přilba je povinná pro motocykly, mopedy, lehké a těžké tříkolky a lehké a těžké čtyřkolky. 

Cyklisté do 15 let musí mít ochrannou přilbu povinně. Dříve platilo, že na Slovensku museli mít přilbu povinně všichni, ale to už neplatí. Aktuální znění Zákona o cestnej premávke doslovně zmiňuje pouze osoby mladší patnácti let. 

Další předpisy týkající se cyklistů: 
 • Maximální rychlost cyklistů: na cyklostezce smí cyklisté jezdit nejvyšší rychlostí 30 km/h
 • Cyklisté mohou jezdit v provozu pouze jednotlivě za sebou. Ve skupině minimálně šesti cyklistů mohou jet vedle sebe dva. 

Mobilní telefon na Slovensku

Podle slovenského zákona řidič nesmí během řízení držet v ruce telefon a nesmí ho ani jiným způsobem obsluhovat. Platí to také o jiných telekomunikačních nebo audiovizuálních zařízeních. Připouští se pouze používání přes systém handsfree. 

Povinná bezpečnostní výbava na Slovensku

Povinná výbava na Slovensku zahrnuje: 
 • lékárničku 
 • výstražný trojúhelník 
 • reflexní vestu - povinná je pro všechny pasažéry jedoucí ve vozidle 
 • vozy nad 3,5 tuny musí mít povinně také hasicí přístroj

Zimní pneumatiky na Slovensku

Zimní pneumatiky na Slovensku jsou povinné vždy, pokud je na silnici souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza. V tu chvíli se může po silnici pohybovat auto kategorie M1/N1 pouze tehdy, pokud má pneumatiky s označením M+S nebo s horským symbolem. 

Vozy kategorií M2/M3 a N2/N3 musí mít zimní pneumatiky povinně v období od 15. listopadu do 31. března bez ohledu na aktuální podmínky. Mimo toto období pro ně platí stejná povinnost jako pro kategorie M1 a N1. 

Našli jste v základních informacích chybu? Dejte nám prosím vědět na fotrnatripu@fotrnatripu.tv
Reklama

Zobrazení zemí na mapě

Konkrétní zemi můžete vybrat buď po kliknutí na ni v seznamu, nebo rychleji po zadání úvodních písmem z názvu země ve vyhledávači hned nad mapou.

Po výběru země se na jejím území ukážou špendlíky zobrazující jednotlivé články. Ty si dále můžete filtrovat podle témat (kategorií) kliknutím na tlačítko níže. U špendlíku posledního publikovaného článku z dané země či oblasti se zobrazí titulek a úvodní fotka. Ty si můžete zobrazit také u dalších špendlíků po kliknutí na ně. Po dalším kliknutí si vždy otevřete konkrétní článek či reportáž z daného místa.

Reklama
Reklama
Fotr na tripu