Reklama
Rady cestovatelům

Také na Slovensku bude možné koupit denní dálniční známku. O ceně se ještě jedná

Slovensko své nové ceny dosud nestanovilo.
Zdroj: Ministerstvo dopravy SR

Příští rok začne platit nová evropská směrnice, která mění systém dálničních známek v rámci EU. Jejím cílem je sjednotit platnost známek v rámci Evropy tak, aby už nebylo nutné kupovat pro krátké cesty dlouhodobé dálniční známky. Tato směrnice přímo nařizuje zavedení jednodenního kuponu, který už potvrdilo pro příští rok české ministerstvo dopravy a známé jsou už i ceny jednodenní známky také pro Rakousko. Stejnou novinku pak zavede také Slovensko. 

O slovenských dálničních známkách se ještě jedná

Na rozdíl od České republiky nebo Rakouska ale zatím naši východní sousedé o této novince jednají. „Pro zavedení jednodenní dálniční známky je v první řadě třeba transponovat příslušnou evropskou směrnici do slovenské legislativy. Čas máme na to do 25. března 2024. Momentálně pracujeme na přípravě legislativního návrhu na již zmíněné provedení směrnice,“ odpověděla na dotaz Fotra Mgr. Miriama Švikruhová z odboru komunikace slovenského ministerstva dopravy. „I tato dálniční známka bude, stejně jako ostatní, výlučně v elektronické formě a také bude dostupná pro všechny, tedy pro domácí i zahraniční motoristy. Cenu určí ministerstvo dopravy po důkladné analýze a bude v souladu s požadavky směrnice na poměr cen krátkodobých a dlouhodobých známek,“ doplňuje Švikruhová. 

Ze všeho zmíněného vyplývá, že se pravděpodobně změní ceny všech slovenských dálničních známek, zejména té roční. Evropská směrnice totiž upravuje i výši cen jednotlivých kuponů, kdy ten třicetidenní by měl stát 30 % ceny roční známky, ten desetidenní má stát 12 % a denní 9 % ceny roční známky. Na Slovensku aktuálně vyjde roční známka na 60 eur, tedy v přepočtu zhruba na 1470 korun. Pokud by cena zůstala nezměněna, stála by denní slovenská známka pouze 130 korun. Pro srovnání, v Rakousku počítají s cenou denního kuponu ve výši 209 korun, u nás vyjde tato nová známka na 200 korun. 

V Rakousku s denní známkou už od nového roku

Kdy přesně Slovensko převede nový systém dálničních známek do praxe, to se aktuálně neví. Naproti tomu v případě Rakouska už bylo oznámeno, že upravený systém dálničních kuponů začne platit hned od nového roku, takže si tamní denní známku budou cestovatelé moci koupit už začátkem prosince (samozřejmě s odloženou platností nejdříve na leden 2024).

Změny rakouských známek se nedotkly ceny té roční, třicetidenní rakouská známka bude stát 28,9 eur (aktuálně stojí 29 eur) a v současnosti nejprodávanější známka, ta desetidenní, zdraží ze současných 9,9 na 11,5 eur. 

Švýcarská známka pořád jen roční, ale už on-line

Švýcarsko je co do dálničních známek tradiční potížista. Pokud chtějí řidiči použít tamní dálnice, musí si koupit známku s roční platností v přepočtu za zhruba tisíc korun (40 CHF). Známky s kratší platností ve Švýcarsku dostupné nejsou a ani po zavedení nové evropské směrnice dostupné nebudou, protože tento stát není členem EU. Evropskými směrnicemi se tudíž řídit nemusí. 

Celkem nedávno se alespoň objevila nová možnost pořídit švýcarskou známku přes internet. Pozor, jediná oficiální adresa je e-vignette.ch. Stejně jako u jiných evropských dálničních známek pořizovaných přes internet lze velmi snadno při hledání daného internetového obchodu narazit na nepoctivce, kteří vám známku pouze přeprodají a naúčtují si za to mnohdy pěkně tučný příplatek. Platnost švýcarské známky také zůstává nezměněna a funguje podobně, jako tomu bylo dříve u nás, tedy platí od 1. prosince do 31. ledna následujícího roku. Kdo nechce internetovou verzi, ten si pořád může koupit i klasickou nalepovací známku. 

Pro úplnost, v ČR začne platit nový systém dálničních známek zahrnující výrazné zdražení roční známky i možnost pořízení denního kuponu od března 2024.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Fotr na tripu se vydal s velkým elektromobilem do Velkých Popovic. Nabíječka jim tu zatím chybí

Tohle je nenáročný výlet nejen pro Pražáky. Schválně, kolik soch napočítáte v místním parku
20.12.2021 15:41
|
4
Reklama

Fotr na tripu je zpět! Vydal se tam, kde končí silnice. Nebo se dá pokračovat lodí?

Mám rád místa kde končí silnice. Jedno takové najdete na přehradě Lipno. Dojel jsem tam elektricky
17.12.2021 10:13
|
3

Probíhá oprava silnice, dál není možné jet. Tak jsme kempovali na stavbě

Po tomto zážitku už nikdy nebudu nadávat na práce na silnici. Pokorně počkám klidně dvě hodiny
17.07.2019 11:15
|
2

Korejský trip končí, Fotr se vrátil do Prahy. Víme, co bude dál

Bude se vybalovat, budou se zpracovávat materiály a plánovat další trip. Kam? Kdo ví...
13.04.2024 08:47
|
0

Proč letos vyrazit do Německa? Důvodem může být výročí pádu Berlínské zdi, Chemnitz nebo Euro 2024

A také německý malíř Caspar David Friedrich slaví 250. výročí.
11.04.2024 09:30
|
0
Reklama

Slovensko

Kdy, kde a za jakých podmínek se smí přespávat na divoko na Slovensku?
11.04.2024 07:58
|
0

Test: Land Rover Defender Outbound je skvělé auto na spaní i cestování. Chyby se ale najdou

Líbí se vám? Nám také. A moc! Zájemci si ale musí připravit minimálně 2,6 milionu
09.04.2024 06:35
|
0
Reklama
Fotr na tripu