Reklama
Reportáž Sezóna 2023 7. epizoda

Spinalonga: Řekové by nejraději na ostrov živých mrtvých zapomněli, má totiž děsivou historii

Tabu o ostrově malomocných se prolomilo až v roce 2007. Do té doby o něm nikdo nemluvil.
Ostrov Spinalonga leží nedaleko Kréty. Rozlohou je poměrně malý, přesto se z původní benátské pevnosti stal od roku 1904 domov několika tisíc lidí. Řekové sem totiž z celé země izolovali nemocné leprou (malomocenstvím). Často se však stávalo, že společně s nimi odvedli i zcela zdravé lidi, případně ty, kteří trpěli jinou nemocí. Domů se už nikdo z nich nikdy nevrátil. Není divu, že na tuhle temnou kapitolu, není řecký národ zrovna nejpyšnější. Na druhou stranu podobně s nemocnými zacházela celá Evropa.

Na ostrov Spinalonga, nebo také jak se mu říká „ostrov živých mrtvých“, se Pepa vydal společně s dcerami, aby jim pověděl něco o historii tohoto místa. Například prozradí, z čí hlavy v roce 1936 vzešel nápad vybudovat kostel, obchody a celkově ulehčit a především zpříjemnit pobyt nemocným na ostrově, kde se do té doby mohli cítit pouze jako vězni.

Na více dobrodružství z výletu na Krétu se můžete podívat v rubrice Epizody. Stejně tak i na další země, které Pepa se svou rodinkou procestoval.

Zdroj: autorský text s využitím Pepy Vrtala
Foto/video: Klára Vrtalová, Fotr na tripu
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Reklama
Fotr na tripu