Reklama
Reportáž Sezóna 2023 7. epizoda

Kréta a jeden tip na výlet: Palác Knóssos byl domovem Minotaura. Dnes už se v labyrintu neztratíte

Minojská civilizace postavila na ostrově mnoho památek. Jednou z nich je i tento palác.
Na půl člověk, na půl býk. Pověsti o tom, jak byl Minotaurus stvořen asi nebudeme úplně rozebírat, většina lidí ten příběh dobře zná. Důležitější však je, že tento netvor byl uvězněn v krétském labyrintu, který kdysi postavil Daidalos. Jedná se o stejnou osobu, která zde rovněž byla uvězněna vzhledem k jeho zapletenosti do příběhu.

Z řecké báje je tak v dnešní době spíše už jen vzpomínka. Historie místa však od nich není tak daleká. Palác s labyrintem totiž měla postavit minojská civilizace, o které se dodnes toho ví skutečně pramálo. A že se svým způsobem opravdu jednalo o bludiště, dokazují spletité sítě chodeb a místností. Dokonce tohle místo má i mrazivou minulost.

Jak to tam vypadá dnes, na to se můžete vyrazit podívat i vy, jakmile v létě navštívíte oblíbenou Krétu. Otevřeno mají od 8 do 20 hodin, přičemž poslední lístek se dá koupit v půl osmé. Cena za osobu je 18 euro a je nutné si dopředu udělat rezervaci jak na den návštěvy, tak i čas. 

Pokud byste měli zájem o audioprůvodce, který je v angličtině, němčině, francouzštině, italštině a španělštině, připravte si dalších 5,50 euro.

Co si fotrovy holky vzaly na pomoc, aby se neztratily? A který člověk se zasloužil o opravu místa? To vše a mnohem více se dozvíte ve videu. Další reportáže z Kréty najdete v rubrice Epizody.

Zdroj: autorský text s využitím Pepy Vrtala, Knososs Palace
Foto/video: Klára Vrtalová
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Reklama
Fotr na tripu