Reklama
Reportáž Sezóna 2023 10. epizoda

Kolos na ostrově Rhodos: Zbyly po něm jen báje, na svém místě stál totiž pouze pár desítek let

Arabové sochu po dobití ostrova vyzvedli z moře a prodali. Z bronzové sochy vznikly peníze.
Rhodský kolos se tyčil v přístavu Mandraki a měl podobu boha Helia. Pod ní pár desítek let námořníci skutečně proplouvali. Socha měla být totiž vysoká 30 metrů a jednalo se v té době o nejvyšší sochu v Řecku a možná i na světě. Jenže na svém místě příliš dlouho nevydržela, protože v roce 226 př.n.l. přišlo zemětřesení a sochu smetlo do moře. Tam odpočívala do roku 657, než město dobili Arabové.   

Přístav, kde kdysi stával jeden ze sedmi divů světa, je dnes velmi oblíbenou zastávkou turistů. Na místech, kde měly být chodidla boha Helia, v současnosti stojí dva sloupy s daňky. Ti se stali jednak moderním symbolem ostrova a jednak památkou na tento kolos.   

V samotném městě Rhodos můžete během pobytu navštívit řadu dalších zajímavých památek. Jednou z nich jsou například dochované masivní hradby města, které jsou široké 12 metrů a jsou dvojité. Tedy v jejich středu se dá pohybovat a můžete si tak vyjít na pěknou procházku. Vynechat byste neměli ani mramorovou fontánu na náměstí Argirokastru nebo Palác Velmistrů. Ten býval totiž sídlem nejvyššího rytíře z řádu Johanitů, kteří se ve městě hodně činili. Oblíbenou zastávkou je rovněž Archeologické muzeum.   

A zatímco Staré město Rhodosu je plné historie a dávné minulosti, hotely, restaurace a moderní obchody najdete v Novém městě. Jen pozor, mimo sezonu tu asi nebude tak živo jako v létě.   

Fotr v reportáži prozradí další zajímavosti o Rhodském kolosu nebo to, proč jsou ulice starého města do pravých úhlů. Dozvíte se také, jak je možné, že ve městě narazíte jak na křesťanské kostely, tak i minarety. Další videa z Řecka si můžete pustit v rubrice Epizody.

Zdroj: autorský text s využitím Pepy Vrtala
Foto/video: Klára Vrtalová, Fotr na tripu
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Reklama
Fotr na tripu