Reklama
Reportáž Sezóna 2023 10. epizoda

Rhodos: Akropole v Lindosu ukrývá chrám řeckého bohyně Athény. Vydejte se prozkoumat i další zákoutí

Na vrchol starobylého města se dá dostat pěšky. V sezoně vás za poplatek sveze osel.
Lindos je jedno ze tří starobylých měst, které se nachází na ostrově Rhodos. Již z dálky, když se k městu blížíte autem nebo autobusem, je vidět velká akropole tyčící se na vrcholu. Cesta k ní vede jen jedna a pokud vyrazíte na průzkum mimo sezonu, budete se muset spolehnout na vlastní nohy. Pevná obuv je tedy nutností, stejně tak lahev vody. Na vrcholu vás pak čekají malebné výhledy do okolí i prozkoumávání zdejší architektury. Akropole s chrámem bohyně Athény však není to jediné, za čím se sem můžete vydat. 

V Lindosu nečekejte moderní stavby, nýbrž si zde užijete původní řeckou architekturu z šestého století před naším letopočtem. V uličkách, ve kterých se dá snadno ztratit, pak narazíte na různé obchody se suvenýry a stánky s ruční výrobou. Nejznámější jsou vyšívané ubrusy, které tu místní ženy zdobí metodou známou již z dob Alexandra Velikého. Opomenout nesmíte ani místní taverny, které poskytnou lahodné občerstvení. Doporučujeme si dát rybu, protože kde jinde než v rybářské osadě ji budou umět připravit podle původních receptur. 

Při dalším průzkumu si nenechte ujít náměstí Plateia Eleftheria. Poznáte ho snadno, protože uprostřed se tyčí obrovský platan. Když se pak vydáte na jih, narazíte na ruiny amfiteátru, ten se mimo jiné nachází kousek od zátoky svatého Pavla, o které bude Pepa mluvit ve videu a prozradí její původ. A také se ve městě můžete vykoupat na řadě čarovných pláží.

Návštěva Lindosu je ideální mimo hlavní turistickou sezonu. Především v létě je město totiž sevřené masovým turismem, čímž osada ztrácí svou ryzí řeckou atmosférou. Fotr se vydal na Rhodos v únoru, a tak mohl zažít prázdné ulice a užít si Řecko z plna hrdla. V Lindosu Fotr na tripu prozkoumal místní uličky a doprovod mu dělaly nejen jeho dcery, ale také několik čtyřnohých zvířat. Co vše viděl a co by doporučoval k návštěvě? Pepa také prozradí, s jakým zázrakem je spojená pláž, která je vidět z akropole. Další videa nejen z Rhodosu najdete v rubrice Epizody.

Zdroj: Autorský text s využitím Pepy Vrtala, Kalimera Řecko
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Reklama
Fotr na tripu