Reklama
Rady cestovatelům

Určitě vás to zajímá, ale báli jste se zeptat. Co Fotr vaří na cestách a proč pije vývar?

Máme pro vás fotří kuchařské tipy, které by se mohly hodit nejen na cestách.
Zdroj: Klára Vrtalová

Jak si mnozí z vás všimli, Fotr na tripu na svých cestách hodně vaří. Tipnete si, která jídla patří mezi nejoblíbenější a co si rodina vozí s sebou na každou cestu? Při jednom z našich pravidelných telefonátů jsme se Fotra zeptali právě na to, co tak asi na cestách vaří. Tedy jestli přípravu nějakého většího jídla během natáčení, cestování a plánování vůbec stíhá.

Takže pro vás máme několik triků a „receptů“, které by se vám mohly líbit. A dokonce máme i jeden tajný tip na to, jak být ráno svěží, žádoucí a v plné formě třeba i poté, co jste celou noc pracovali nebo slavili. 

Palačinky jedině s marmeládou z malin a bez vajec

Příběhů o tom, kde všude Fotr musel dělat palačinky, jste viděli v televizi spoustu. Bez nich to prostě nejde, ačkoliv občas udělat palačinky je trochu oříšek. Třeba v Koreji byl dost problém sehnat obyčejnou mouku. Každopádně palačinky vás asi u otázky, co Fotr vaří na cestách, napadnou jako první. Jak přesně je tedy dělá?

„Ano, tak palačinky jsou u nás velmi populární. Zásadou je, že musí být s malinovou marmeládou a šlehačkou. Příprava je velmi rychlá. Těsto je jen hladká mouka a kvalitní mléko, žádná vajíčka a žádná sůl. Ta palačinka musí být tenká tak, že přes ní vidíte. Potřebujete na to kvalitní pánev, akorát pánve někdy nefungují na indukčních deskách. Zabít indukční desky, nemám je rád, fakt,“ vysvětluje Fotr.

Fotrův tip na ranní nakopávač

„Je to jednoduché. Ráno vstanete a před snídaní si ten silný hovězí vývar Cibule Bistro prostě nalejete. Já si dávám zhruba dvě deci a funguje to, i když jste třeba večer něco popili. Navíc nepotřebujete ani lžíci a máte to i místo čaje. Za mě je to úplně nejlepší energeťák,“ říká Fotr. 

Vývar je základ

Během cest se hodně často vaří polévky. Asi podle hesla, že „polévka je grunt“. „Velmi často připravujeme vývary. S sebou na cesty si vozíme zásobu od Cibule Bistro. Pokud to jenom trochu jde, nakoupím zeleninu, maso, ohřeji vývar a připravím holkám polévku třeba na evropský styl,“ říká Pepa a pokračuje.

„Ale teď po návratu z Koreje jsme připravovali pho vývar nebo hovězí vývar, kdy nakoupím korejské ramenové nudle, hodím je do vývaru a je hotovo. Na cestách nemáme čas, takže hotové vývary se hodí. Navíc je nedochucuji a holky tak mají například krásnou vzpomínku na ty zajímavé pikantní korejské polévky. A jo, ráno si prostě ohřeju vývar a vypiju ho. Je to podstatně lepší než káva nebo energetické nápoje,“ dodává Fotr s tím, že tyhle vývary nepoužívá pouze na cestách, ale běžně i při vaření doma. 

Snídaně rovná se vejce na milion způsobů

„Základem naší snídaně jsou vajíčka na milion způsobů, takže chápete, že smažená vejce jsou už pro nás nuda. Nejraději připravuji snídani tak, že dám do trouby na plech s pečícím papírem plátky chleba, ze kterého udělám lehké topinky. Ty namažu trochou hořčice a položím na ně sýr. Na to dám volské oko a ještě nakrájím rajčata, papriku a to se to potom jí jedna báseň,“ popisuje Pepa. Navíc nám prozradil další dvě obdoby, které můžete ve svých snídaních využít.

„Další snídaně, kterou děláme poměrně často, je, že na pánev rozklepnu dvě vejce, vedle položím dva chleby, aby se pěkně opekly. Na ty chleby dám zase hořčici, sýr, papriky, rajčata nebo jakoukoliv jinou zeleninu a ještě něco pikantního. Ta osmažená vejce přehodím na ty chleby a spojím oba dohromady a je z toho tzv. vaječný burger.“

„No a do třetice můžete vyzkoušet tzv. vaječné lečo. Nakrájíte rajčata, papriky, nebo jakoukoliv další zeleninu, co máte rádi, společně s cibulkou. Vedle si rozšlehám vajíčka s trochou mléka, jsou potom nadýchanější. Ta přidám k zelenině, opepřím, osolím a podávám s křupavým chlebem. U nás je snídaně základ,“ uzavírá Pepa snídaňové recepty.

Na vysvětlenou, snídaně je základ, protože Fotr na cestách funguje v režimu, jaký asi někteří znáte z aktivních dovolených. Ráno vyrazíte na celodenní výlet a vrátíte se až večer. Oběd se tedy většinou nekoná. Místo něj jsou svačiny, ale ty jsou obvykle spíše lehké typu nějakého ovoce, zeleniny, občas jogurtů. Přes den se cestuje a natáčí, na oběd není čas. 

Mamma mia! Jak je to s těmi těstovinami?

Další Fotrovo oblíbenou klasikou jsou těstoviny. Ale ty správné, ne nějaké rozvařené jak bláto. „Základem jsou prostě těstoviny vařené po italsku, rajčatová omáčka a parmazán. Nehledejte v tom vědu. Těstoviny mě naučil vařit Ital Mario a trik spočívá v tom, že je potřeba těstoviny uvařit al dente. Když už jsou uvařené, tak do těstovin nalijeme studenou vodu a necháme je chvilku ve vlažné vodě. Pak teprve přidáváme všechny omáčky. Ty kupujeme a dochutíme je třeba medem, kořením, solí, pepřem a dalšími ingrediencemi tak, aby to mělo tu správnou chuť,“ doplňuje Pepa.

Takže sečteno a podtrženo, Fotr vaří na cestách hodně polévky z poctivého vývaru, palačinky, těstoviny nebo vajíčka. Mimochodem, na téma jídla během fotřích cest vznikla i samostatná epizoda. Najdete ji na odkazu výše nebo v rubrice Epizody. 

A jak si připravujete jídlo na cestách vy? Vyzkoušíte některý z Fotrových receptů? Dejte nám vědět do diskuse a podělte se s ostatními cestovateli o vaše doporučení. Tak dobrou chuť a vzhůru za dalšími zážitky.

Zdroj: autorský text s využitím Pepy Vrtala

Cibule Bistro

  • Vývary od Cibule Bistro jsou plnohodnotnou alternativou klasických dlouho tažených vývarů.
  • Díky unikátní skandinávské technologii má pak takto připravený vývar trvanlivost 12 měsíců od data výroby a po otevření jej můžete dále uchovávat v lednici až pět dnů.
  • Vývary hrají v domácí kuchyni obrovskou roli nejen z pohledu vaření a chuti, ale i z pohledu výživy.
  • Můžete si vybrat a přibalit s sebou hovězí, kuřecí, zeleninový nebo silný asijský pho vývar.
  • Pomalu tažené vývary se vaří dle receptů francouzského šéfkuchaře a restauratéra Auguste Escoffiera.
  • Do Česka je rozšířil Filip Sajler, zakladatel Cibule Bistro a také známý kuchař z oblíbeného pořadu Kluci v akci.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Roman ukázal Fotrovi svůj cestovatelský Transit z roku 1999. Má jedno velké vysouvací překvapení

Pepa v Rumunsku potkal zajímavý Transit a jeho majitel mu ho rád ukázal.
12.10.2024 09:35
|
0
Reklama

Fotr stále ještě natáčí osmý trip: Vesnice duchů, sněhové řetězy a stopování Vetřelce ve Švýcarsku

Naše dobrodružství zdaleka nekončí, evropské hory jsou plné neprobádaných koutů.
09.10.2024 07:38
|
0

Fotr našel v Rumunsku krásné a levné ubytování, ale přestala tam téci voda. A tak musel do potoka

Pár záběrů, které se do 1. epizody nevešly, ukážou, že na cestách vás může potkat opravdu cokoliv.
06.10.2024 16:38
|
0

Karbonové usazeniny v motoru řidiči většinou neřeší. Přitom mohou cestování autem dost zkomplikovat

V boji proti usazeninám pomohou prémiová paliva. Jsou lepší volbou než ruční dolévání aditiv.
05.09.2024 19:34
|
22

Parťák pro každou cestu. Překladač Vasco přeloží téměř vše, nepotřebuje wifi a vydrží i fotří trip

Univerzální překladač Vasco Translator V4 kromě toho také může posloužit jako učitel.
20.08.2024 13:58
|
8
Reklama

Češi milují při cestách k moři řízky. „Klidně je v jídelníčku nechte“, radí výživová specialistka

Čemu by se řidiči v jídelníčku měli vyvarovat a co doplnit, aby jim vydržela energie na delší cesty?
14.07.2024 17:30
|
0

Když o dovolené vypoví službu vaše auto nebo vaše zdraví, podrží vás cestovní pojištění od Directu

Už tak je to celé stresující, ale nic proti tomu, když vaše auto v půli cesty na dovolenou klekne.
25.06.2024 10:01
|
0
Reklama
Fotr na tripu