Reklama
Rady cestovatelům

Paddleboard vždy po ruce: Vyzkoušeli jsme nosič Thule SUP Taxi XT

Montáž nosiče je jednoduchá, upevnit následně prkno na střechu je dílem okamžiku
Zdroj: Lukáš Dittrich

Paddleboardy si lidé oblíbili. Projíždění se po vodě je příjemné, děti se na nich vydovádí a fyzicky zdatnější si na nich mohou třeba zacvičit. Výhodou je fakt, že kromě těch pevných existují i „prkna“ nafukovací, takže jsou skladná, ačkoliv zase každý den nafukovat před výletem na pláž paddleboard je také trochu otrava. Ať už používáte jakýkoliv paddleboard nebo jiný surf, dříve či později přijde situace, kdy ho bude nutné hodit na střechu, nebo jak někteří říkají „na zahrádku“. A nějak ho tam připevnit, třeba „pavouky“, tedy gumicuky. I to může být otrava a navíc při delších cestách takový „pavouk“ není úplně ideální. Kromě toho takto přidělaný paddleboard nebo jiný surf může kdokoliv snadno sundat. Řekněme si otevřeně, že zas tak úplně levná věc to není. Jedno z možných řešení jsme si vyzkoušeli během naší podzimní cesty po Sardinii. Nabízí ho Thule a jmenuje se SUP Taxi XT. 

Surf neustále připraven

Thule prezentuje svůj nosič jako věc, která nabízí pohodlí a bezpečnost. Právě pohodlí bude asi hlavním argumentem, proč si něco takového pořídit. Nosič se montuje na příčníky pomocí gumových pásků, které má ve své spodní části. Stačí pásek zaháknout a dotáhnout. Připraveno k použití máte během chvilky. Podobně jednoduché je to i s upevněním paddleboardu nebo surfu. Prostě ho položíte do nosiče, přehodíte přes něj popruhy, provléknete, dotáhnete a zamknete, což je další výhoda. 

Prkno ve výsledku na střeše krásně sedí a je alespoň trochu zabezpečené. Popruhy v sobě mají ocelové lanko, takže je nelze úplně jednoduše přeříznout prvním nožem, který nenechavci zrovna budou mít při ruce. Na druhou stranu Thule nabízí i samotné zamykací popruhy. Mají stejnou konstrukci s lankem, takže nabídnout podobnou bezpečnost, a jsou mnohem levnější. S upevňováním paddleboardu přímo na příčníky je ale o malinko více práce a na střeše nesedí tak dobře. 

Jak jste si asi na fotkách všimli, my jsme po Sardinii přímo nevozili paddleboard, ale jeden starší klasický surf. Oproti paddleboardům je užší (69 cm) a má trochu jiný tvar, i tak v nosiči dobře držel. Hlavním důvodem, proč jsme při popojíždění na pláže po okolí nosič využívali v kombinaci s tímto prknem, bylo právě pohodlí, kdy člověk nemusí hledat popruhy někde v autě a má nosič i prkno pořád při ruce. Pro úplnost, nosič lze teleskopicky nastavit podle šířky paddleboardu. Oficiálně je šířka ložné plochy 70 až 86 cm. 

Nevýhody? Pro někoho by to mohla být pořizovací cena. Na občasné použití dvakrát za rok se to asi nevyplatí, ale při delším využívání (například na obytňácích během delších tripů) už za úvahu stojí. Další nevýhodou může být fakt, že je nosič poměrně vysoký a ve finále je prkno docela vysoko nad střechou. U osobního auta sice oceníte, že si střechu nepoškrábete, na druhou stranu u vyšších SUV by mohl nastat problém v nižších garážích. My jsme po cestě z Prahy na Sardinii tento nosič nepoužili, protože jsme vezli prkna tři. Popruh pro upevnění by na ně asi stačil, ale na trajektu už bychom se nevešli do výškového limitu běžných osobních aut. 

Koupit nosič, nebo postačí zamykací popruhy?

Nosič SUP Taxi XT je hodně šikovná a kvalitně zpracovaná věc. Pokud víte, že během svých cest chcete mít paddleboard pořád při ruce, za úvahu tenhle nosič rozhodně stojí. My jsme takhle vozili celých 14 dnů naše modré prkno na střeše po Sardinii, protože v případě náhlé zastávky u nějaké pláže bylo pořád k dispozici a nemuseli jsme se s ničím zdržovat. 

Kdo ale ví, že zas tak často surf vozit nebude, nicméně chce alespoň nějaké zabezpečení, tomu určitě postačí pouze zamykací popruhy. Ano, víme, připevnit paddleboard nebo cokoliv jiného gumicuky také jde a „pavouk“ stojí pár stovek, zatímco i ty zamykací popruhy Thule vyjdou na více než dva tisíce, jenže kromě jisté míry zabezpečení je to věc, která vám rozhodně vydrží. Ostatně my tyhle popruhy máme už asi pět let, používáme je každou chvíli a pořád nevypadají opotřebovaně. 

Thule SUP Taxi XT: základní informace

Šířka paddleboardu: 70-86 cm
Rozměry: 86-102 x 17 x 16 cm
Nosnost: 25 kg
Hmotnost: 7,6 kg
Cena: 9770 Kč
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


James Bond by si tu liboval. Bývalá základna v sardských horách má velmi zvláštní atmosféru

Zapomeňte na kýčovité pláže, Sardinie nabízí spoustu zajímavějších míst. Tohle je jedno z nich
23.03.2024 10:21
|
0
Reklama

Lago Liscia: Oáza naprostého klidu uprostřed Sardinie nabídne tisíce let staré olivovníky

Výlet za nejstaršími olivovníky k jezeru Lago Liscia je vítaným zpestřením letní dovolené
31.10.2023 07:21
|
0
Reklama

Tip na víkend - Vyrazte za beskydským mořem do Velkých Karlovic!

Garantuju, že nezmoknete. Oním mořem totiž nazývám kryté termální bazény se slanou vodou
28.08.2020 11:51
|
1

Kempovali jsme ve 3020 metrech nad mořem

Jezero Son-Kul: Pokud chcete odhalit ryzí duši Kyrgyzstánu, musíte autem zamířit právě sem
26.08.2019 09:25
|
0

Korejský trip končí, Fotr se vrátil do Prahy. Víme, co bude dál

Bude se vybalovat, budou se zpracovávat materiály a plánovat další trip. Kam? Kdo ví...
13.04.2024 08:47
|
0

Proč letos vyrazit do Německa? Důvodem může být výročí pádu Berlínské zdi, Chemnitz nebo Euro 2024

A také německý malíř Caspar David Friedrich slaví 250. výročí.
11.04.2024 09:30
|
0
Reklama

Slovensko

Kdy, kde a za jakých podmínek se smí přespávat na divoko na Slovensku?
11.04.2024 07:58
|
0

Test: Land Rover Defender Outbound je skvělé auto na spaní i cestování. Chyby se ale najdou

Líbí se vám? Nám také. A moc! Zájemci si ale musí připravit minimálně 2,6 milionu
09.04.2024 06:35
|
0
Reklama
Fotr na tripu