Reklama
Bonusy k TV pořadu

TOP 9 míst paní Columbové z cesty po Britských ostrovech: Co se nejvíc líbilo té, která není vidět?

Co se líbí Fotrovi, to diváci dobře ví. Co se ale líbí paní Columbové?

Rozhodně mě nadchnul Edinburgh

Zdroj: Klára Vrtalová

Edinburgh je jako charismatický gentleman ve skotské sukni, starobylý, tajemný a nesmírně přitažlivý. Pro ženu, která město prozkoumává, je každá ulice jako kapitola v historickém románu. Od majestátního hradu, který vyhlíží nad městem jako starý ochránce tajemství, až po úzké, klikaté uličky, které vypadají, jako by skrývaly příběhy dávných milenců. 

Vtip je v tom, že i po několika návštěvách můžete narazit na nějaký skrytý drahokam, ať už je to útulná kavárna, nebo zapomenutý obchůdek s módou či knihami. A pochopitelně, bez skotského počasí, které se mění rychleji než nálady, by to nebyl ten pravý Edinburgh! Hlavní město Skotska mi učarovalo a nebála bych se říct, že tady bych si dokázala představit i žít.

Malebné bylo i St. Andrews, boží jsou hrady a zámky. A pak ty Orkneje...

Zdroj: Klára Vrtalová

Město St. Andrews je naopak jako starý kamarád milující golf a historii. Je domovem jedné z nejstarších univerzit ve Skotsku. Město oplývá kulturou a vzděláním, ideální místo pro setkání s budoucím králem, pokud jste nezapomněli, že už je zadaný! Vůbec mě tedy nepřekvapilo, že se tu na studiích potkali princ William a jeho žena Kate. Vzniklo tu nejtarší golfové hřiště na světě. Golf tu hrají mladí, staří, bohatí i chudí. Na golfové hřiště mohou dokonce i psi. A pak je tu pláž, místo pro procházky a rozjímání s výhledem na Severní moře. 

Boží jsou také hrady a zámky. Na některých z nich se dá i bydlet. My jsme se ubytovali na zámečku Kilconquhar blízko St. Andrews. Z pohledu moderní ženy to bylo jako ocitnout se v pohádce, kde „středověký šarm“ znamená průvan ve všech místnostech. Je to velmi romantické až do chvíle, než zjistíte, že tam nefunguje Uber Eats. Nulové pokrytí signálem je ideálním prostředím pro detox od sociálních sítí. Veškerý nábytek je natolik starý, že je opět v módě. A schody? Každodenní připomínka, že výtahy jsou skvělý vynález. Ale ten výhled na skotskou krajinu je nepřekonatelný!

A pak tu jsou Orknejské ostrovy. To je jako skotské spa, ale s více větrem a historií. Perfektní místo, kde můžete sledovat dramatiku moře bez nutnosti sledovat přízemní televizní seriály. Plus kamenné kruhy a vikingské památky jsou lepší než jakýkoliv fitness trend, historie a cvičení v jednom. A když už tam budete, místní pohostinnost a úžasná příroda vás naučí, že nejlepší věci v životě nejsou vždycky ty, co se dají lajkovat na sociálních sítích. My jsme tam strávili 14 dní a bylo to málo. 

Nejseverněji na John o'Groats

Zdroj: Klára Vrtalová

John o'Groats? To je nejsevernější bod britské pevniny, kde se zdá, že jste na okraji světa a můžete skoro zamávat Santa Clausovi. Na John o'Groats se můžete i příjemně ubytovat nebo vyplout na Orknejské ostrovy. Je to místo pro ty, kdo si chtějí odškrtnout „stát na konci světa“ ze svého seznamu přání.

A také tu mají výhledy tak nádherné, že by z nich instagramový filtr plakal radostí. A v neposlední řadě se můžete pochlubit, že jste byli tam, kde GPS říká „Ne, dál už to nejde.“

Legendární Jezero Loch Ness

Zdroj: Klára Vrtalová

Jezero Loch Ness je jako skotský vodní park, ale místo tobogánů máš legendu o monstru. Už v dětsví jsem nadšeně sledovala večerníček Rodina Nessových o malých sourozencích, kteří se jednoho dne seznámí s rodinou příšerek žijících v Lochnesském jezeře. 

No, kdo by si nechtěl pořídit selfie s Nessie, nejslavnějším (a nejstydlivějším) místním obyvatelem? Navíc jezero je obklopeno nádhernou přírodou, ideální pro milovníky pěších výletů a tajemných příběhů. A když už jste tam, můžete prozkoumat i úchvatné skotské hradby a historické památky v okolí. Loch Ness je jako přírodní a kulturní pokladnice, s přidaným bonusem možnosti objevit vlastní obludu.

Irské pláže jako z katalogu

Zdroj: Klára Vrtalová

Vůbec by mě nenapadlo, že na nejkrásnější pláže narazíme v Irsku. Irsko má 7000 km pláží a jsou dokonalé. Dlouhé, písčité, s nádechem keltského kouzla a jistotou, že ten opalovací krém v kufru možná ani nebudete potřebovat.

Víc než na koupání jsou vhodné na surfování nebo procházky. Kromě toho, že jsou ideálním místem pro nošení stylových větruvzdorných bund, nabízejí irské pláže kombinaci úchvatných výhledů, historických ruin a příležitostí k posezení s šálkem irského čaje. A když máte štěstí, tak i slunce vyjde.

Tajemné bydlení na skotském majáku

Zdroj: Klára Vrtalová

Bydlet na skotském majáku je jako bydlet ve věži, ale s lepším výhledem a méně princeznami kolem. Představte si romantiku osamělého majáku, vlny hrající nekonečnou melodii a výhledy, které berou dech. Je to jako přebývat v netradičním hotelu, ale s příběhem a atmosférou, která je perfektní pro ty, kteří hledají něco jedinečného a trochu tajemného.

Taky je to skvělá příležitost pro úžasné fotky a pocit, že jste součástí něčeho historického a velkého. Na cestách jsme už bydleli na nejrůznějších místech, v jurtách, srubech, chatkách i chatrčích, iglů, na zámku i hradu, ale bydlet na majáku patří k tomu nejlepšímu. A ty sny, které se tam člověku zdají...

Větrný ostrov Skye

Zdroj: Klára Vrtalová

Největší a nejsevernější ostrov v souostroví Vnitřní Hebridy ve Skotsku. Místo, kde si připadáš jako v reklamě na šampon – foukaná zdarma! Pro lidi, kteří hledají nejen krásu přírody, ale i trochu pohádkové atmosféry, je Skye jako skutečná verze Středozemě, jen s plnohodnotnou Wi-Fi.

Tady si můžete pořídit fotku s dramatickými útesy, romantickými krajinkami, a dokonce i s nějakým tím roztomilým skotským skřítkem (tak dobře, možná jen s místním ovečkami). Skye je jako detox od moderního světa, ale s dostatkem přírodní krásy, aby tvůj Instagram zůstal plně naživu.
Zdroj: Klára Vrtalová
Zdroj: Klára Vrtalová
Reklama
Fotr na tripu