Reklama
Bonusy k TV pořadu

Kvíz: Fotr ukázal řadu zajímavých slovinských míst. Vyzkoušíme, co si ze sedmé epizody pamatujete

Nejen pro bedlivé diváky máme připravených 10 otázek. Uhádnete všechny z nich?

Jak se jmenuje řeka, která teče u Blagaj Tekke?

Zdroj: Klára Vrtalová

Poslední místo, které v Bosně a Hercegovině Pepa navštívil, se jmenuje Blagaj Tekke. V hlavní sezoně to bude trochu turistická past, už jen podle cen a množství restaurací. Jindy si tu ale můžete užít pěknou procházku a pokochat se okolím. Blagaj Tekke však není ledabylé místo, je to totiž klášter. Mniši, kteří tu kdysi žili, se dokonce uměli dostat do takového transu, až opustili zcela tento svět a vydali se za dobrodružstvím někam jinam. Klášter je však navštěvovaný také kvůli řece, které zde vyvěrá ze skály. Znáte její jméno?

Buna.


Kuna.


Huka.


Z jakého roku pochází lanovka, která dopravuje lidi na Velikou Planinu?

Zdroj: Michaela Rubešová

Do prvního úseku vás doveze stará lanovka. Překonáte s ní poměrně vysoké stoupání, a tak vás možná prvotní pohled na ni vyděsí. Není se ovšem čeho bát. Více než na stáří lanovky se soustřeďte na okolí kolem sebe při stoupání. A kdyby přeci jen, víte, z jakého roku lanovka pochází?

1980.


1920.


1964.


Jak vysoko se nachází Veliká Planina?

Zdroj: Michaela Rubešová

Náhorní plošina plná pasteveckých salaší (máme dojem, že jich tu je dohromady něco kolem 202) je jedním ze světových unikátů. Naštěstí se na Velikou Planinu můžete pohodlně dostat, a to rovnou dvěma lanovkami. Ta první má trochu historický ráz, ta druhá už je modernější. Na rozsáhlých pastvinách pak můžete vidět volně pasoucí se dobytek, obdivovat okolní vršky hor a především užít si nezapomenutelnou atmosféru. Nás ale zajímá, jak vysoko se tato plošina nachází?

Zhruba 1300 m.


Zhruba 1600 m n. m.


Zhruba 1000 m n. m.


Jak se jmenuje slovinský sýr ve tvaru prsu?

Zdroj: Michaela Rubešová

Co si z Veliké Planiny odvézt jako suvenýr? Kromě vzpomínek to bude možná i tradiční výrobek, kterým je sýr neobvyklého tvaru. Vyrábí se z tvarohu, kyselého mléka a smetany. Z toho pak vznikne tvrdá konzistence sýra. My se vás ptáme, jestli si vzpomenete, jak se jmenuje sýr ve tvaru prsa?

Trpič.


Trnič.


Trhač.


Jak se jmenuje pivařské město ve Slovinsku?

Zdroj: Klára Vrtalová

Město, které se velmi nápadně jmenuje jako jedno české, má jednu z možná nejzajímavějších atrakcí ve Slovinsku. Mají tu totiž pivní fontánu. Natočit pivo do půllitru si tak může vysloveně každý. Stačí si prostě koupit skleničku s čipem, předplatit si „pitné“ a hurá do akce. Jen se dopředu domluvte, kdo bude řídit. Jak se jmenuje město, kde pivo teče doslova proudem?

Žatec.


Žalec.


Žahec.


Jak vysoko se nachází Česka Koča?

Zdroj: Michaela Rubešová

Horská chata Česka Koča je jednou z nejstarších na Slovinsku, a navíc ji postavili Češi. Nachází se na trochu netradičním místě, a to v ledovcovém kotli Spodnje Ravni. Výstup k chatě Česka Koča je poměrně náročný a je nutné si na něj vyhradit celý den. Navíc, abyste nešli trasu zbytečně, si dopředu zjistěte, zda je chata otevřená - platí to zejména pro období mimo hlavní sezonu. Víte, jak vysoko se chata nachází?

1550 m n. m.


1760 m n. m.


1200 m n. m.


Kolik kilometrů chodeb je ve slovinském dole Mežica?

Zdroj: Klára Vrtalová

Ve městě Meziča se nachází bývalý důl Podzemlje Pece. Zatímco se tady v minulosti těžilo, dnes je z něj atrakce pro turisty. Důlní vláček vás odveze několik kilometrů do nitra hory, tam si vezmete loďku a jezdíte v chodbách pouze s čelovkou. Je to neskutečný zážitek. Kdo by chtěl, může se v jiné části projet také na kole. Nás zajímá, zda jste zaregistrovali, kolik dohromady mají chodby kilometrů?

900 km.


700 km.


800 km.


U jaké řeky je kemp Menina?

Zdroj: Klára Vrtalová

Slovinsko je rájem pro turisty, a především se zde na každém rohu nachází kempy. Ty bývají obvykle dobře vybaveny a nemusí být vůbec drahé. Je jich tu jak hub po dešti, protože spaní na divoko je ve Slovinsku zakázané. Fotr do jednoho takového vyrazil v rámci své cesty. Jedná se o kemp Menina, který má navíc silný příběh. Víte, u jaké řeky se nachází?

Savinja.


Soča.


Sava.


Proč se Zgornje Jezero jmenuje právě takto?

Zdroj: Michaela Rubešová

Zgornje Jezersko je místo, které při toulkách po Slovinsku také nesmíte minout. Odpověď na otázku trochu zlehčíme tím, že prozradíme zásadní událost, která se zde stala. Příčinou je zemětřesení. Máte tušení, co Pepa o této oblasti říkal a proč se jmenuje zrovna takto?

Bylo tu plno sněhu.


Často tady pršelo.


Dříve tu bylo jezero.


Jak vysoký je vodopád Rinka?

Zdroj: Michaela Rubešová

Logarské údolí skrývá mnoho zajímavých míst, mezi nimi i jeden z největších vodopádů ve Slovinsku. Za parkování se u tohoto vodopádu neplatí, zato musíte zaplatit za vjezd do údolí. Obvykle se jedná o několik euro. Z parkoviště je to pak k vodopádu zhruba 20 minut. Když budete mít štěstí a bude dostatek vody, pak uvidíte vodopád v celé své kráse. Nás však zajímá, jak je vodopád Rinka vysoký, vzpomenete si?

150 metrů.


100 metrů.


80 metrů.


Reklama
Fotr na tripu