Reklama
Pěšky

Křivoklátsko: Po stopách trilobitů a ještě dál

Skryjská jezírka zná mnoho lidí, ale co zbytek Křivoklátska? Jak jste na tom vy?
Zdroj: Milada Kubátová

Místa popsaná v článku

Posledních pár měsíců sledujeme, jak Skryjská jezírka nabírají na oblibě a návštěvnosti. Je to krása, o tom není pochyb. Nám se ale zachtělo jít po jiných stopách naší krásné země. Po stopách trilobitů. Když necháte své myšlenky a své děti poznávat dobrodružství a necháte tak pracovat i představivost a fantazii, rozhodně se vám tenhle výlet bude líbit. Musím říct, že tentokrát jsme si vybrali doslova šílené počasí, takové to typicky únorové, chvíli pršelo, chvíli sněžilo a mrzlo a za chvilku na nás vykouklo sluníčko. Rozhodně vám doporučím nechat si tento výlet na pěkné počasí, jinak se domů vrátíte jako jeden zmrzlý rampouch, jako se to stalo nám.

Muzeum a památník Joachima Barranda

Barrandovské skály nebo Barrandovský most zná každý, zvlášť, když se teď konečně dočkal zasloužených oprav. Víte ale, po kom tato místa byla pojmenovaná? Co ten člověk dokázal, objevil a nalezl? Joachim Barrande byl Francouz a paleontolog k tomu. Proslavil se hlavně svým průzkumem zkamenělin a geologických útvarů ve středních Čechách.

Ať tedy odpovíte na tyto otázky jakkoliv, navštivte výstavu v muzeu ve Skryjích, budete pak moci všem vyprávět o tom, po kom se ten „Barranďák“ vlastně jmenuje. Muzeum je to menší a mimo sezónu se musíte objednat, ale i tak to byla opravdu zajímavá návštěva. Nečekejte nic moc interaktivního (kromě sklepení, kde si můžete vyzkoušet práci archeologa a trilobita si tu můžete vykopat). V muzeu mají navíc i model nedaleké zříceniny hradu Týřov.
Zaregistrovat se

Chcete také přispívat na web Fotrnatripu.tv?

Zaregistrovat se

Naučnou stezkou za trilobity

Ale venku to je jiná liga, jiné zkoumání! Tedy pokud chytnete, na rozdíl od nás, sluníčko. Je tu totiž připravená velmi zajímavá naučná stezka s názvem Po stopě trilobita. Má celkem 12 zastávek, doplněná je mnohými herními prvky a měří 3,5 kilometru.

Začíná samozřejmě u již zmíněného muzea a končí na parkovišti u kostela. Nejkrásnější je nechat se unášet představou, že tam, kde zrovna procházíte, byl kdysi mořský záliv. Po cestě vaše nejmenší zaujme hledání malých replik trilobitů – v trávě, na louce, ve skále. Cesty vedou přes louky, kolem domků, ale také krajinou, kde lze nějakého trilobita najít. V kopci nad řekou je lokalita, kde si v suti můžete nějakého toho opravdového trilobita vyhrabat a nechat pro vlastní potěšení.
Zdroj: Milada Kubátová
Zdroj: Milada Kubátová

Chcete trochu dobrodružství? Pokračujte dále!

Neunavila vás trilobití procházka? Máme pro vás tip, ze kterého načerpají adrenalin hlavně ti, kteří se bojí výšek. Upřímně, já vědět, že bude sněžit a mrznout, tak tu trasu nejdu. Ale na začátku nám zrovna svítilo sluníčko a i cesta je někdy cíl.

Až se vydáte na hrad Týřov, tak si na mě po cestě vzpomeňte, opravdu to šíleně klouzalo! Cesta na hrad vede totiž vysoko nad hladinou Berounky. Začátek je nenápadný, pomalé stoupání, ale pak to má svoje grády. Úplně se vám uleví, když spatříte Oskarovu vyhlídku, odkud je krásný výhled do okolí. Ale cesta pokračuje dál. Nakonec se před vámi objeví volně přístupná zřícenina hradu Týřov.
Hrad byl za své doby velmi krásný a populární, bohužel od 16. století chátral a podle toho také vypadá. Ale i tak má rozhodně svůj půvab a je z něj úchvatný pohled do okolí. Určitě si vezměte velkou svačinu s sebou. Nacházíte se v „pustině“ a navíc vás čeká ještě stejná cesta vysoko nad hladinou zpátky.
Zdroj: Milada Kubátová
Zdroj: Milada Kubátová

Oblíbená Skryjská jezírka

Vysloveně oddech a potěcha pro oko jsou již zmíněná Skryjská jezírka. Tady lze momentálně čekat největší počet turistů. K jezírkům se můžete vydat opět z hlavního parkoviště ve Skryjích, tato cesta měří kolem třech kilometrů. Bližší je to ovšem z Podmokelského mlýna, tam odsud je to už jen 1,5 kilometru. Vidět zde můžete krom jezírek také Skryjský vodopád nebo mnoho vzácných druhů zvířat a rostlin. Možná, že kromě raka nebo vydry najdete i tady nějakého toho trilobita.

Zdroj: autorský text
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Tipy na prázdniny v Itálii: Našli jsme liduprázdné pláže, rybářská stavení i ráj pro cyklisty

Ze severu na jih a zpátky aneb tři týdny u moře na vlastní pěst bez plánů a s dvěma dětmi v zádech.
17.04.2024 17:12
|
2

Zažít Neapol a přijet zas a znova

Známá i neznámá místa, která vás dokažou pokaždé něčím novým překvapit
23.02.2024 09:14
|
3
Reklama

Zimní dobrodružství na Šumavě: Stezka korunami stromů, šelmy a divočina doslova na dosah ruky

Šumavská panenská příroda bez zásahu člověka. Přibalte si sáně a svačinu.
05.02.2024 07:34
|
0

Krásy jihozápadního Dolního Saska a Nizozemska: Benátky severu, Nordhorn nebo město Enschede

Kvůli čemu pojedete tímto směrem, to je rozhodně jedno místo, a to Benátky severu – Giethoorn.
15.01.2024 07:10
|
2
Reklama
Fotr na tripu