Reklama

Rakousko

Zdroj: Tiskový servis Asfinag

Rakouské dopravní předpisy jsou v mnohém podobné těm českým, ale skrývají některé záludnosti. Jednou z nich je například zkratka IG-L, která se velmi často objevuje na dálnicích. Ta znamená, že standardní rychlostí 130 km/h mohou pokračovat pouze elektromobily, zatímco ostatní automobily musí snížit rychlost na hodnotu, kterou doplňují písmena IG-L. Typicky to je 100 km/h. Oficiální informace o dopravních předpisech v Rakousku najdete zde.

Maximální rychlosti v Rakousku

Kategorie Město Mimo město Dálnice
Motocykl 50 km/h 100 km/h 130 km/h
Auto do 3,5 t 50 km/h 100 km/h 130 km/h
Auto + přívěs do 750 kg 50 km/h 100 km/h 100 km/h
Auto + přívěs do 750 kg, ale celkem do 3,5 t 50 km/h 70 km/h 80 km/h
Auto nad 3,5 t 50 km/h 70 km/h 80 km/h
Autobus 50 km/h 80 km/h 100 km/h
Zdroj: oesterreich.gv.at

Tolerance alkoholu v Rakousku

0,5 ‰ základní hranice platná zkušené řidiče (nad 0,8 ‰ odebrání řidičského průkazu)

0,1 ‰ je snížená hranice platná pro začínající řidič (s praxí kratší 3 let), třídy AM, C, D, F a cvičné jízdy s doprovodem.

Kompletní informace o toleranci alkoholu v Rakousku najdete na tomto odkazu.

Použití přilby v Rakousku

Přilba je povinná pro děti do dvanácti let jedoucí na jízdním kole, mopedy, motocykly/sajdkáry, lehké a těžké tříkolky, lehké a těžké čtyřkolky.

Mobilní telefon v Rakousku

Používání mobilních telefonů za volantem bez sady handsfree je zakázáno. Telefon ovšem lze používat jako navigaci, pokud je upevněn ve voze. Rakouské předpisy znají pojem „zakázaná manipulace s telefonem“, který mimo jiné zahrnuje i připojování telefonu kabelem k autu například pro dobíjení. To se za jízdy také nesmí.

Naopak telefon lze používat bez omezení, pokud je doprava stacionární a vůz tedy stojí, případně i v koloně, ačkoliv při jízdě v koloně záleží na konkrétní situaci. Přesné informace na téma používání mobilních telefonů za jízdy najdete na tomto odkazu.

Povinná bezpečnostní výbava v Rakousku

  • obvazy v odolném prachotěsném obalu (lékárnička se doporučuje)
  • výstražný trojúhelník
  • reflexní vesta je vyžadována pouze pro řidiče, doporučuje se pro všechny osoby v autě

Zimní pneumatiky v Rakousku

Pro vozidla do 3,5 tuny jsou zimní pneumatiky povinné v období od 1. listopadu do 15. dubna, pokud je na silnici v danou chvíli sníh, břečka nebo led. Nákladní vozidla a autobusy nad 3,5 tuny musí mít zimní pneumatiky alespoň na jedné hnací nápravě ve stejném období, ale bez ohledu na aktuální povětrnostní podmínky.

Kompletní informace na téma zimních pneumatik najdete na tomto odkazu.

Našli jste v základních informacích chybu? Dejte nám prosím vědět na fotrnatripu@fotrnatripu.tv

Reklama

Zobrazení zemí na mapě

Konkrétní zemi můžete vybrat buď po kliknutí na ni v seznamu, nebo rychleji po zadání úvodních písmem z názvu země ve vyhledávači hned nad mapou.

Po výběru země se na jejím území ukážou špendlíky zobrazující jednotlivé články. Ty si dále můžete filtrovat podle témat (kategorií) kliknutím na tlačítko níže. U špendlíku posledního publikovaného článku z dané země či oblasti se zobrazí titulek a úvodní fotka. Ty si můžete zobrazit také u dalších špendlíků po kliknutí na ně. Po dalším kliknutí si vždy otevřete konkrétní článek či reportáž z daného místa.

Reklama
Reklama
Fotr na tripu