Reklama
Reportáž Sezóna 2021 3. epizoda

Skopje je město plné kulturních kontrastů. Užijí si tu především milovníci historie a umění

Severní Makedonie sice nemá moře, zato nabízí krásná města s bohatou historií a pohostinnými lidmi.
Do hlavního města Severní Makedonie seženete během roku poměrně levné letenky, přičemž z Prahy trvá cesta dvě hodiny. Z letiště se pak pohodlně dostanete autobusem nebo taxi do místa vaše ubytování a můžete začít poznávat zdejší pestrou kulturu. 

Poznávacím znamením Skopje jsou sochy, které ve starém městě uvidíte na každém rohu nebo mostu. Bývají to sochy slavných osobností, umělců, politiků, ale i zcela obyčejných lidí při jejich běžných denních činnostech. Tu největší pak naleznete uprostřed Náměstí Makedonie. Aby se jezdec na koni - tedy Alexander Makedonský vešel do celého obrazu telefonu, budete muset stát skutečně daleko. Je vysoká totiž 22 metrů. Kromě soch je po celém centru řada zajímavých budov, které se nesou v antickém duchu architektury. Ta ještě více umocňuje kontrasty tohoto města. 

Na jedné straně ruch velkoměsta s moderními bulváry a obchody, na té druhé tiché místo plné historie, kterou z dálky doplňují živé rozhovory a hádky ze Starého bazaru, ve kterém se během chvíle ztratíte opojeni vůní koření a orientu. Cesta za nosem z bazaru vás vyvede až k mešitě Mustafi Paši a následně přes park zavede až k pevnosti Kale, odkud je krásný výhled na ruch města. 

Ještě hezčí se však nachází na vrcholu hory Vodno. Kromě toho tu stojí největší kříž na světě, který má na výšku 66 metrů a stal se jedním z neodmyslitelných symbolů Skopje. Na vrchol se dá celkem pohodlně dostat lanovkou, ale také pěšky nebo na kole, jen si na to připravte delší čas.

Kdo významný se ve Skopje narodil? A jak se liší křesťanská část města od té muslimské? To vám Fotr prozradí ve videu. Další reportáže a videa nejen ze Severní Makedonie najdete v rubrice Epizody.

Zdroj: autorský text s využitím Pepy Vrtala
Foto/video: Klára Vrtalová
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Reklama
Fotr na tripu