Reklama
Bonusy k TV pořadu

Navštívili jsme lyžařský ráj bez nutnosti koronatestu. Z Břeclavi jste autem na místě za 10 hodin

Srbské středisko Kopaonik nabízí 50 km sjezdovek, 26 vleků a lanovek. Cesta vede hlavně po dálnici
Zdroj: Josef Vrtal
Nabízím tip, kam vypadnout z aktuálního českého šedivého předzimního počasí.

Až do srbského města Kraljevo pofrčíte jako šíróni po dálnici, což znamená na kilometry víc jak 90 % celé cesty. Poslední stovku kilometrů se pak musí člověk proplétat klikatými silničkami vzhůru do hor a je potřeba počítat s tím, že to bude trvat 2 hodiny. Pokud jde o infrastrukturu, na čerpačku (značkovou) narazíte každých asi 50 km. A to i v případě posledního úseku.

Do nákladů na cestu započítejte palivo adekvátně ke spotřebě vašeho auta, slovenskou dálniční známku, maďarskou dálniční známku a platbu srbských dálnic na mýtných branách. Zpoplatněna je také silnice vedoucí do samotného horského střediska Kopaonik. Platit můžete bez problémů kartou. Na všech těchto poplatcích jsme v součtu po cestě tam zaplatili 826 Kč (z toho v Srbsku 303 korun).

Koronaviru navzdory

Vstup do Srbska je pro občany České republiky bez omezení. Alespoň tomu tak bylo při našem příjezdu do země. To znamená, že nikde po vás nikdo nevyžaduje žádné negativní potvrzení o covid bezinfekčnosti. Pro průjezd Slovenskem a Maďarskem ho rovněž nepotřebujete, stačí na hranicích říct, že jen projíždíte a jste tranzitní turisté. Po návratu ze Srbska do České republiky bude ale test nutný.

Kopaonik - 400 metrů od Kosova

Vrchol nejvyšší lanovky Kopaoniku se nachází v nadmořské výšce nad 2000 metrů a leží pár set metrů od srbsko-kosovských "hranic". Vzhledem k tomu, že Srbové Kosovo nikdy neuznali, nemusíte si tím lámat hlavu.

Samotné středisko Kopaonik nabízí přes 50 kilometrů upravených sjezdovek a 26 lyžařských vleků schopných přepravit až 30 000 lyžařů za hodinu. To dělá z Kopaoniku největší lyžařský areál v této části Evropy. Služby a ubytování odpovídají evropským standardům. Bohužel mnohdy se jim blíží i cenově. Denní skipas na všechny sjezdovky vychází pro dospělého zhruba na 700 Kč, na dítě asi pětistovku. Během naší návštěvy areál nefungoval na 100% a proto i ceny skipasů byly podstatně nižší. Ve třech jsme zaplatili za půldenní společný skipas zhruba 650 Kč.
Reklama

Srovnej to: Plusy a minusy střediska Kopaonik

Mezi významné plusy Kopaoniku patří jeho velikost, dech beroucí krása hor a rozmanitost sjezdovek. Nadmořská výška od 1700 do 2000 metrů zaručuje lepší lyžařské podmínky než kdekoliv v České a Slovenské republice. Městečko samotné nabízí veškeré dostupné služby, velké parkoviště, bankomaty i obchod s potravinami. Ubytovací kapacita je dostatečná ve všech možných cenových relacích od lidových až po "švýcarské".

Jako minus tohoto areálu musíme zmínit, že v mnohých částech připomíná stavbu, protože řada hotelů teprve vzniká. Cenová politika některých místních "barů" si nezadá ze Špindlerovým Mlýnem, bohužel obsluha a kvalita služeb pokulhává. Vzhledem k tomu, že Srbové lyžování teprve objevují, pohybuje se na sjezdovkách řada lyžařských škol a lyžařů začátečníků, z čehož mohou pramenit nepříjemné kolize. Je nutné brát v potaz, že středisko leží mimo civilizaci, a do nejbližšího dalšího města jsou to desítky kilometrů.

Náš index SROVNEJ TO má v případě Kopaoniku hodnotu 7,8 z celkových 10 možných bodů. Více na Instagramu @expert_pepa nebo facebooku pořadu Autosalon. Denní reportáže také přinášíme ve všední dny na Radiu Beat.

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Lyžařské dilema: Alpy nebo Kavkaz? Navštívili jsme ázerbájdžánský ski-resort a mrkali na drát!

Moderní lanovky, skvělé restaurace a turisti z Íránu. Takový je ázerbájdžánský Tufandag.
30.07.2019 09:24
|
2
Reklama

Jak fotr autem pronásledoval Harryho Pottera, a nakonec se málem srazili u mostu

Skotská jezera, krajina a hlavně stará železnice se staly pro filmaře kouzelnické série domovem
12.09.2023 20:45
|
0

Skandál u jezera Loch Ness a naštvaní golfisté. Fotr na tripu to tentokrát fakt přehnal

Neocenitelné rady pro každého kempaře a turistu, jak se nenápadně a levně pohybovat ve Skotsku
06.09.2023 16:03
|
0
Reklama

Fotr na Tripu: "Chčije a chčije!" Podle mě musel být děda Komárek autem někdy ve Skotsku

U nás vedro 35 a mouchy padají v letu. Ve Skotsku, ve stejný čas, potřebuješ svetr a tři pláštěnky
30.08.2023 16:45
|
0

Dva dospělí, dvě děti a 100 dní v africké divočině. Ujeli jsme 15 tisíc kilometrů s minikaravanem

Po tak dlouhé cestě severní Afrikou známe tenhle karavan jako své boty. Našlo se i pár problémů
20.10.2022 17:31
|
5
Reklama
Fotr na tripu