Reklama
Bonusy k TV pořadu

Itinerář Fotra na tripu 7, díl šestý: Od velryb přes digitální les a sáňkovací motokáry až po roboty

Toto jsou místa, která Fotr navštívil během šesté epizody sedmé série.
Zdroj: Klára Vrtalová

Místa popsaná v 6. epizodě 7. série

Šestá epizoda korejského Fotra na tripu bude opět plná kontrastů. Navštívíme místa připomínající někdy nepříliš pěknou historii tohoto poloostrova, ale také historii ukazující um zdejších lidí. Abychom se pak podívali na některé velmi moderní atrakce kombinující digitální svět s tím reálným, roboty nebo někdy až neuvěřitelnou technologickou vyspělost Jižní Koreje. Prostě to bude zajímavé tak, jako to je zajímavé vždy.

Kdybyste se chtěli vypravit po stopách sedmé série Fotra na tripu a konkrétně po stopách šesté epizody této série, zde je přesný seznam navštívených míst: 

Tongyeong Undersea Tunnel

První podmořský tunel v celé Asii byl vybudován v roce 1932. Tunel byl postaven tak, že nejprve byly kolem plánované trasy tunelu vybudovány vodotěsné zábrany, následně byla voda odčerpána, ve vzniklém prostoru postaven tunel a poté odstraněny zábrany. Tunel je dlouhý necelých 500 m a v nejhlubším místě je 15 m pod vodou. Pro automobilovou dopravu byl používán ještě relativně nedávno, dnes už to je turistická atrakce. 

Korejský trip

Přečtěte si všechny články o korejském tripu

Korejský trip

Nammangsan Sculpture Park (DPIRANG)

Ve stejném městě jako první podmořský tunel v Asii je také digitální park DPIRANG. Ve dne obyčejný park se po setmění promění v neuvěřitelnou show kombinující stromy a sochy s audiovizuálními projekcemi. Všechno je to neskutečně promyšlené a velmi působivé. Fotr rozhodně doporučuje!

Zajatecký tábor Geoje

Na ostrově Geoje (Kodže) najdete spoustu zajímavostí, protože je to poměrně velký ostrov, ale historie tohoto místa má i svou temnou stránku. Během korejské války zde stál největší zajatecký tábor, ve kterém v jeden moment bylo až 170 tisíc zajatců z obou stran konfliktu. Dnes tuhle skutečnost připomíná muzeum zobrazující někdy až příliš věrně, jak to tady v dobách zajateckého tábora vypadalo. 

Hwanho Park Space Walk

Na první pohled to vypadá jako horská dráha, ale Space Walk je ve skutečnosti něco jako hodně pokroucená stezka pro pěší. Tuhle atrakci najdete ve městě Pohang přímo naproti zdejším obřím železárnám, které stezku postavily a pro které slouží v podstatě jako reklama. V nejvyšších částech se stezka houpe, takže je to trochu adrenalinový zážitek, místa, která vypadají, že jsou vzhůru nohama, jsou samozřejmě nepřístupná. 

Korea Institute of Robot and Convergence (KIRO)

Korejský institut robotiky nabízí další nevšední turistický zážitek. Slouží totiž také jako muzeum robotů, kde si člověk může prohlédnout, kde všude se roboti dnes používají a jakou mohou mít podobu. Českého návštěvníka potěší, že hned na začátku prohlídky nechybí zmínka o původu slova „robot“. Tedy že tohle slovo vymyslel Karel Čapek. Nechybí možnost hrát s roboty různé hry a na závěr si můžete koupit robotí stavebnici. 

Jukbyeon Coast Skyrail

Jak název napovídá, tahle atrakce je na pobřeží a je to něco jako lanovka. Kabinky se po své vytyčené trati „prohání“ rychlostí 5 km/h a turistům dávají možnost prohlédnout si pobřeží z poněkud netradiční perspektivy. Někoho by mohlo zaujmout i to, že kabinky jsou plně automatizované a tedy jezdí po své trati zcela autonomně. V době návštěvy Fotra měla celá trasa zhruba 4 km, v dohledné době by ale měla být prodloužena. Podobných kabinkových prohlídek najdete v Jižní Koreji více. 

Skyline Luge Busan, sáňkomotokáry

Pokud se budete chtít při návštěvě Jižní Koreje trochu vyblbnout, tak u města Pusan najdete atrakci, která kombinuje sáňkování a motokáry. Na zdejším kopci najdete několik drah různých obtížností, nahoru vás vyveze lanovka a můžete vesele bobovat/sáňkovat klidně celý den. 

Jangsaengpo Whale Museum, muzeum velryb

Město Ulsan bylo dříve vyhlášené pro lov velryb. Ten už je tu sice dnes zakázaný, ale tuhle historii zde připomíná celá řada atrakcí. Fotr v šesté epizodě navštívil například místní velrybí muzeum, vedle kterého stojí také stará velrybářská loď. I tu si můžete, stejně jako muzeum samotné, projít. U muzea je také další kabinkový vláček, který vás může odvézt do původní velrybářské vesnice. 

Historická velrybářská vesnička

Ulsan je dnes především hodně průmyslové město, ale pokud turisté chtějí nahlédnout do historie a vyzkoušet si, jak to tady vypadalo v dobách, kdy hlavním zdrojem příjmů byl právě lov velryb, mohou navštívit historickou velrybářskou vesničku, kterou na mapě najdete jako Whale Cultural Village. Půjčit si tu můžete třeba i původní korejské oblečení. 

Stará vlečná loď ROKS Ulsan

Ulsan je také o loděnicích, což vám zde připomene třeba vysloužilá válečná loď ROKS Ulsan. Vystavená je hned vedle velrybího muzea a prolézt ji můžete úplně kompletně celou včetně velitelského staveniště nebo kapitánské kajuty. 

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Kvíz: Už jste viděli pátou epizodu Fotra na tripu? Ano? A zvládnete všechny kvízové otázky?

Jako obvykle platí, že kdo nedá plný počet bodů, ten si musí pustit reprízu.
16.05.2024 08:10
|
0
Reklama

Kvíz: Čtvrtá epizoda Fotra na tripu nabídla mnoho zajímavého. Uhodnete všechny otázky z tohoto dílu?

Dívali jste se pozorně na 4. epizodu? Pak určitě dosáhnete plného počtu bodů.
09.05.2024 08:05
|
0
Reklama

Kvíz: Třetí epizoda Fotra na tripu je za námi. Uhodnete všechny otázky, které se dílu týkají?

Jestli jste se pozorně dívali na třetí epizodu, pak určitě dosáhnete plného počtu bodů.
02.05.2024 07:52
|
0

Kvíz: Už jste viděli druhou epizodu Fotra na tripu? Tak to pro vás budou tyto otázky jen formalita

Opět si vás vyzkoušíme z toho, jak pozorně jste se dívali na další epizodu 7. série.
25.04.2024 07:14
|
0

Evropský stát mění dopravní zákon. Pokud není jeden člověk v autě připoután, pokutu platí všichni

Novinka je součástí větších změn silničního zákona v Belgii. Při cestách pozor hlavně na pásy.
23.07.2024 16:30
|
5

Spaní na divoko ve Slovinsku: Zákon hovoří jasně, ale realita může být poněkud odlišná

Oficiálně slovinský zákon táboření mimo k tomu určená místa zakazuje a policisté bývají striktní.
22.07.2024 15:25
|
1
Reklama

Stalo se Chorvatsko moc drahé? Tamní média píší, že turisté jezdí jinam. Kempy jsou nejdražší v EU

Jutarnji list píše, že Italové místo do Chorvatska raději jedou do Albánie.
21.07.2024 10:16
|
0

Neopakovatelná atmosféra a trůn místo záchodu. Strávili jsme noc v britské „chatě“ se služebnictvem

Není to hotel, ale spíše panství, kde nechává jeho majitel přespávat své významné známé.
18.07.2024 07:58
|
0
Reklama
Fotr na tripu