Reklama
Bonusy k TV pořadu

Elektromobil v minus 30° C aneb Mercedesem-Benz GLE 350de za polární kruh - 1.část

Jak dopadlo nejmrazivějších 8100 km v dějinách pořadu Autosalon?
Zdroj: Josef Vrtal

Když člověk v zimě vyrazí na daleký sever, musí počítat s extrémními podmínkami, které prověří nejen odolnost jeho tělesné schránky, ale i výdrž a schopnosti automobilové techniky. Aby bylo dobrodružství učiněno zadost, je parťákem plug-in hybridní Mercedes-Benz GLE 350de. Zápisky z nekompromisní cesty za polární kruh do Finska, Švédska a Norska jsou tu...

Po převzetí auta přišlo na řadu totální zaskládání věcmi, instalace příčníků, toho největšího střešního boxu Thule,  aplikace ochranného polepu a teprve pak mohla ultimativní cesta do míst, kde se udržují teploty kolem - 30° C začít.

Mercedes Me a velká neznámá

První, co se muselo před cestou zařídit, byla nabíjecí karta Mercedes Me Charge a instalace mobilní aplikace Mercedes Me. Nabíjecí karta Mercedes Me Charge je spárovaná s běžnou platební kartou a Mercedes tvrdí, že dokáže oživit přes 200 000 nabíjecích stanic v celé Evropě, včetně těch za polárním kruhem. V mobilním telefonu má pak uživatel Mercedes Me přehled jednotlivých nabíjení, i cenu, kterou zaplatí v měsíčním vyúčtování.

Jenže, jak to bude všechno fungovat? Co spotřeba? A dá se skutečně v severských zemích, i v polárních oblastech, bez problému nabíjet? To byla pro mne velká neznáma, stejně jako pro 99 % běžných evropských řidičů. 

Dobíjení za pár korun ale i za "strašný rakety"

Aplikace Mercedes Me nejenže ukazuje dostupné nabíjecí stanice, jejich obsazenost, výkon, ale dokáže k nim i navigovat. Aktivaci libovolné z 200 000 nabíječek člověk zvládne buď samotnou plastovou kartou, nebo může nabíječku aktivovat přímo z mobilní aplikace ve svém telefonu (což mě hodně bavilo), popřípadě to umí i palubní systém Mercedesu takže to celé spustíte přes dotykový displej v autě.

Pokud jde o ceny elektrické energie, musí s to člověk pečlivě hlídat. Dobíjeli jsme za pár korun, ale taky za "neskutečný rakety", kdy bylo lepší tankovat tu nejdražší aditivovanou naftu světa a ještě do ní sypat zlaté šupiny. To se nám stalo v estonském Tallinnu, kde 1 kWh vyšla na 27 Kč!!! Do jisté míry to ale byla moje chyba., protože jsem si měl cenu nejprve ověřit v aplikaci Mercedes Me. :-(
Zdroj: Autosalon.TV
Dobíjení na dalekém severu.

Jako gin s tonikem

Elektřina není v Mercedesu jako primární zdroj pohonu. Především na dlouhých cestách jí člověk ředí s klasickým pohonem na naftu jako gin s tonikem. Prostě jedeš tak, abys efektivně využil dostupnou elektrickou energii, která znamená cca 80 km bezemisního dojezdu a na konci cesty Mercedes zase efektivně dobiješ.

V minus 25 stupních dojezd na elektřinu spadl na nějakých 67-72 km, což byl pokles o zhruba 15 %. Každopádně naše jízda nebyla nijak ekologicky kamuflovaná, nejeli jsme na nejnižší spotřebu, prostě jsme polykali kilometry za polárním kruhem a nikdo netušil, co nás na cestách čeká.
Zdroj: Autosalon.TV
Jízda na sněhu.

Nečekané provozní statistiky

K dnešnímu dni bylo v extrémních podmínkách s Mercedesem-Benz GLE 350de ujeto 8110 kilometrů. Průměrná spotřeba plně zatíženého vozu v zimních podmínkách a dokonce se zimními hrotovanými pneumatikami se ustálila na spotřebě 7,9 l nafty na 100 ujetých kilometrů. Následný screenshot z mobilní aplikace ukazuje, že jsme 1771 kilometrů absolvovali čistě na elektřinu a že za volantem auta řidič strávil 6 dní a 10 hodin, přičemž celé dva dny a skoro 7 hodin se Mercedes-Benz GLE 350de pohyboval bezemisně. Za mě hodnoty, které bych od 320koňového automobilu na začátku cesty rozhodně nečekal.

Víc zajímavostí z této mrazivé cesty, třeba o hrotovaných pneumatikách, kvalitě nafty za polárním kruhem, lavinách a uzavírkách silnic už brzy v dalším článku :-)

Zdraví Pepa alias vopravdu zmrzlej Fotr na tripu

Diskuze

Jindra - 29.12.2023 11:06:23
Ten pokles kapacity při - 25 stupních, je buď omyl z neznalosti měření, nebo bohapusta lež.
julo - 18.09.2022 09:52:27
zdravim, zaujima ci ste tie penumatiky kupili a co ste spravili s povodnymi? odlozili vam ich a cestou spat ich vymenite alebo ste ich kupili? planujem aj ja takuto cestu aj ja. drzim palce je to super

Jak fotr autem pronásledoval Harryho Pottera, a nakonec se málem srazili u mostu

Skotská jezera, krajina a hlavně stará železnice se staly pro filmaře kouzelnické série domovem
12.09.2023 20:45
|
0

Skandál u jezera Loch Ness a naštvaní golfisté. Fotr na tripu to tentokrát fakt přehnal

Neocenitelné rady pro každého kempaře a turistu, jak se nenápadně a levně pohybovat ve Skotsku
06.09.2023 16:03
|
0
Reklama

Fotr na Tripu: "Chčije a chčije!" Podle mě musel být děda Komárek autem někdy ve Skotsku

U nás vedro 35 a mouchy padají v letu. Ve Skotsku, ve stejný čas, potřebuješ svetr a tři pláštěnky
30.08.2023 16:45
|
0

Dva dospělí, dvě děti a 100 dní v africké divočině. Ujeli jsme 15 tisíc kilometrů s minikaravanem

Po tak dlouhé cestě severní Afrikou známe tenhle karavan jako své boty. Našlo se i pár problémů
20.10.2022 17:31
|
5
Reklama
Fotr na tripu