Reklama
Bonusy k TV pořadu

Dva dospělí, dvě děti a 100 dní v africké divočině. Ujeli jsme 15 tisíc kilometrů s minikaravanem

Po tak dlouhé cestě severní Afrikou známe tenhle karavan jako své boty. Našlo se i pár problémů
Zdroj: Josef Vrtal, Autosalon.tv

Karavan Caretta se dlouhá desetiletí vyrábí v Turecku. Jeho průkopnický tvar inspiroval k výrobě podobných karavanů řadu dalších firem po celém světě. My jsme si jeho schopnosti vyzkoušeli už podruhé. Tentokrát musel snášet prach a písek severní Afriky, a to po dlouhých 100 dní, během kterých ujel přes 15 500 km. Jediná změna oproti sériové verzi spočívala ve výměně kol a pneumatik. Karavan dostal offroadové disky O.Z. Racing Rally Raid a pneumatiky Continental Cross Contact ATR.

V základním provedení se v Carettě vyspí bez problému dva dospělí. My jsme ale jeho kapacitu rozšířili o střešní stan. Ten byl nainstalován na masivní zahrádce, která je součástí minikaravanu. Stejně tak jsme ho doplnili o kvalitní a velkou markýzu. Tentokrát padla naše volba na portugalského výrobce tohoto příslušenství, James Baroud.

Aby byl popis naší cestovatelské soupravy kompletní, doplním, že v Carettě najdete v zadní části kuchyňku, lednici, nádrž na vodu, plynový vařič a sprchu. Má vlastní elektrický management, vnitřní i vnější osvětlení a řadu odkládacích prostor a boxů. Z doplňkového příslušenství, které Caretta nabízí, jsme využili pevně instalovaný žebřík a držák pro 20litrový kanystr. V nabídce výrobce pak najdete i držák rezervního kola.

Co odhalilo 15 500 km v divočině?

Konstrukci karavanu lze označit za skutečně „festovní“. Slovo off-road v jeho názvu není pouhým marketingovým sloganem. Mnoho z oněch 15 500 afrických kilometrů znamenalo rozbité cesty, díry, kameny, písečná pole a hlavně otravné a nesnesitelné rolety. Brzy ale bylo jasné, že se na offroadový „hardware“ karavanu můžeme stoprocentně spolehnout za všech okolností.

Nečekaně příjemné je v Carettě i spaní. Vnitřní délka lůžka přes dva metry a kvalitní matrace překvapí i kempingové princezny na hrášku. Odkládací boxy za hlavou, ale i v oblasti nohou, dovolují snadno udržovat pořádek mezi připravovanými věcmi. Pod matrací a podlahou karavanu navíc objevíte rozměrnou tajnou schránku, kam se dají odložit buď cenné věci, nebo takové, které nepotřebuje člověk vytahovat každý den.

Maximální přípustná hmotnost Caretty může být až 1000 kg. To je v některých ohledech hodně i málo. Hodně kvůli tomu, že můžete hravě překročit 3500 kg hmotnosti celé jízdní soupravy (počítáno s autem), což znamená mít řidičák rozšířený na B96. A málo proto, že řadu parkovacích manévrů nebo posunů karavanu prostě zvládnete tak, že minikaravan odpojíte a zatlačíte na místo ručně.

Šířka minikaravanu nepřesahuje šířku automobilu. Během jízdy o něm máte přehled přes standardní zpětná zrcátka. Není potřeba se bát ani úzkých a klikatých uliček afrických měst. Z 90 procent platí, že kam volant nasměruje auto, tam po stejných stopách poslušně „zatočí“ i karavan.

V kuchyňce, kterou najdete v zadní části, jsem se dost navařil. Její výklopné víko ve špatném počasí slouží jako deštník a boční stěny zase nedovolí větru žádné velké hrátky se zapáleným ohněm integrovaného plynového vařiče. Odkládacích prostor jak pro nádobí, tak zásoby potravin, nabízí kuchyňka Caretty víc než dost. Nechybí osvětlení ani zásuvka na klasických 220V. Tam jsem s oblibou zapojoval kávovar, protože káva je v Africe povětšinou dost hnusná a jejich „kapučíno“ by se mohlo jmenovat „katůvčino“.

Ostřílení kempaři by měli vědět, že pokud byly dostatečně nabité baterie karavanu, fungoval samostatně a bez nutnosti externího připojení elektřiny dva až tři dny, tedy svítil, tekla voda do dřezu i ze sprchy a v lednici se nevařily jogurty, ani se rozpustilo máslo.

Střešní stan a markýza

Doplněním o střešní stan se z Caretty rázem stal plnohodnotný cestovní byt 2+KK se spaním pro čtyři lidi. James Baroud je navíc typem stanu se sklolaminátovou skořepinou, což znamená jednoduché a rychlé rozložení za pomoci čtyř západkových zámků a čtyř vnitřních plynových vzpěr.

Vzpěry a konstrukce stanu inženýři vyprojektovali tak odolně, že na něm můžete vézt další příslušenství. V našem případě trůnila v horní prohlubni sklolaminátové skořepiny stanu náhradní pneumatika Continental, ale vézt se tam dá třeba nafukovací člun nebo kempingové náčiní, a to až do hmotnosti asi 30 kg.

Rozborka a zborka stanu je otázkou maximálně dvou minut. Po zácviku pak 45 vteřin. Uvolníte zámky, lehce zatlačíte do horní skořepiny, která na vzpěrách vyjede do zhruba 90 cm výšky a vy pak jen ty vzpěry jedním pohybem uvnitř zaaretujete a zacvaknete, čímž stan povyskočí o dalších cca 10 cm a může se jít bydlet.

Uvnitř najdete integrovanou LED svítilnu s funkcí powerbanky, větrák nepřetržitě poháněný solární energií a síťový program na odkládání věcí. Ke stanu samozřejmě dostanete i skládací žebřík. Ten jsme ale nechali doma, protože nám stačil žebřík napevno instalovaný na bok karavanu. Přesné označení našeho stanu bylo James Baroud Grand Raid. Je v nabídce ve variantách S a M. Ty se liší šířkou, která je buď 130, nebo 140 cm - takže pro tenčí i tlustší cestovatele. Na délku má stan vždycky dva metry.

Všechny detaily jako švy, síťová okna a vůbec použitá „celtovina“ jevily známky kvalitní výroby a odolnosti. Udává se, že konstrukce rozloženého stanu zvládne i poryvy větru na hranici orkánu, což je nějakých 120 km/h. Během horkých afrických nocí pak výborně plnily svou funkci i velká 360stupňová panoramatická okna stanu, která téměř imitovala spaní pod širákem.

Výborné pro pořádek a rychlost „zakempování“ bylo i to, že ve stanu mohly zůstat během přesunů lůžkoviny a další drobnosti dětí, protože mezi skořepinami i ve složeném stavu nechali projektanti volný prostor. Mimochodem, složení a rozložení stanu zvládne bez pomoci jeden člověk.

James Baroud má ve výrobním portfoliu i markýzy. Zvolili jsme tu největší o rozměrech 250 krát 270 cm. A protože jde o produkty jednoho výrobce, mají výhodu v tom, že se dají propojit. Mezi markýzu a stan lze nainstalovat průchozí tunel. Navíc její hliníková tkanina neposkytovala jen stín, ale aktivně odrážela sluneční paprsky.

I v off-roadu ale létají mouchy

Teď si probereme pár věcí, které bych já osobně na Carettě i stanu James Baroud lehce vylepšil. A vezmeme to v bodech:

Co zabzučelo u Caretty:
- Kvalita dílenského zpracování některých interiérových částí by si zasloužila vylepšit a zkvalitnit - hlavně vnitřní police u nohou.
- Dodávaná lednice měla problém s extrémními teplotami nad 50 stupňů Celsia, kdy se v ní spouštělo bezpečnostní čidlo. Byť sloužila dobře, volil bych lednici jiného výrobce.
- Plynový vařič měl poddimenzované instalační šrouby. Na roletách se vyklepávaly a bylo nutné je pravidelně dotahovat.
- Škoda, že vnitřní a vnější osvětlení nemají regulaci intenzity. Určitě si dozadu na karavan instalujte kameru pro všechny parkovací manévry. Nebudete tak potřebovat „závozníka“.

Co zabzučelo u stanu a markýzy James Baroud:
- Západkové zámky stanu potřebuji chvíli čas, než se vychodí, ženy budou mít ze začátku problém je otevřít.
- V horní části skořepiny určené pro náklad se může držet voda, pozor při rozkládání, ať nedostanete sprchu.
- Jedna z hliníkových teleskopických tyčí markýzy šla po tvrdé offroadové cestě hůř aretovat.
Reklama

Diskuze

Miroslav - 12.11.2022 10:36:58
No jsem zvědavý, kdy začnete pane Vrtale mluvit i zde do kamery, jak je vaše přirozenost. V autosalonu už jste se odhalil. Slovo koule asi není jedná vulgarita, co doma používáte se ženou a dětmi!!!! Chudáci děti.
Toto - 21.10.2022 07:05:17
No,proti gustu žádný.... Ale co, senilita a hloupost je lidská ....

Jak fotr autem pronásledoval Harryho Pottera, a nakonec se málem srazili u mostu

Skotská jezera, krajina a hlavně stará železnice se staly pro filmaře kouzelnické série domovem
12.09.2023 20:45
|
0

Skandál u jezera Loch Ness a naštvaní golfisté. Fotr na tripu to tentokrát fakt přehnal

Neocenitelné rady pro každého kempaře a turistu, jak se nenápadně a levně pohybovat ve Skotsku
06.09.2023 16:03
|
0
Reklama

Fotr na Tripu: "Chčije a chčije!" Podle mě musel být děda Komárek autem někdy ve Skotsku

U nás vedro 35 a mouchy padají v letu. Ve Skotsku, ve stejný čas, potřebuješ svetr a tři pláštěnky
30.08.2023 16:45
|
0

Fotr na tripu jel autem do Tuniska. To muselo stát majlant! Nebo ne?

Pepa vás zdraví z Tuniska. Dnes poradí s pojištěním a cenou paliv v této africké zemi
23.08.2022 19:15
|
2
Reklama
Fotr na tripu