Reklama
Bonusy k TV pořadu

Bulharsko bez korona-teroru. 12 hodin v autě a dokonale lyžujete ve 3000 metrech

Ze srbského Kopaoniku to dáte ani ne za polovinu času. Cílem je největší bulharské středisko Bansko
Zdroj: Josef Vrtal

Opouštíme srbské středisko Kopaonik a míříme k bulharským hranicím, kde nás čeká největší bulharský lyžařský areál - Bansko.

Cesta ze srbského lyžařského střediska Kopaonik, které jsme si představili v minulém článku, do bulharského Banska zabere asi 5 a půl hodiny. Nejvíc ztratíte na klikatých horských srbských silničkách, než se napojíte na perfektní dálnici u srbského města Niš. Pak už se jen nestačíte divit. Až na bulharské hranice jedete po kvalitní nové autostrádě, kde jen pozor na nedostatek čerpacích stanic. Důvod je jednoduchý, jsou teprve ve výstavbě.

Hranice v "lockdownové" Evropě projíždíme hladce

Před hranicemi opět lehce poklepávám prsty volant, protože se může stát, že nastane nějaká komplikace. Ale zase nic! Srbská kontrola 5 minut, bulharská dalších 5. Žádné vyžadování bezinfekčnosti a koronavirových testů. Jediné, na co si člověk musí dát pozor, je platba bulharské elektronické dálniční známky.

Na týden vyjde zhruba na 200,- Kč a pořídíte ji přímo na hraničním přechodu, buď u okénka nebo v  prodejním automatu. Pozor, nemusí vám přijít potvrzovací e-mail, jako je tomu v případě slovenské nebo maďarské dálniční známky. Doporučuji proto svoji "espézetku" po platbě prověřit zpětně na stránkách bulharského platebního systému - https://bg-vignette.com/.
Reklama

A doufaj, že dílko se podaří ....


Zmlsaní kvalitou srbských dálnic musíme konstatovat, že po přechodu hranic do Bulharska vylezete zpátky "na stromy". Asi 40 kilometrů směrem k Sofii se vlečete stavbou, ne vždy právě dobře značenou, takže hlavně v noci to chce mít oči na stopkách.

Každopádně před Sofií najedete na čtyřproudovou silnici, po které frčíte dál směr Blagojevgrad. Za ním čeká odbočka na horskou silnici do Banska. Je klikatá, mnohdy úzká a plná bulharských závodníků s drahými auty, co jedou frajeřit do místního "Špindlu".

Vy se ale nenechte rozhodit, protože lyžařský areál Bansko opravdu stojí za to! Však se o tom podrobně dočtete už zítra. Zdraví vás Fotr na sněhu alá Expert Pepa a jeho parta.

Diskuze

KamSsa1 - 24.02.2021 23:29:40
Na https://jacestovatel.cz/media/dovolena-v-bulharsku-informace-doprava-jidlo-pocasi-zajimavosti-pamatky-a-prakticke-rady jsem o Bulharsku četl zejména v souvislosti s mořem, nikdy by mě nenapadlo tam jet na hory, ale po přečtení článku mě to začíná lákat
bulhar - 25.01.2021 10:35:44
Na platbu viněty používejte tento odkaz kde jsou ceny správně, https://web.bgtoll.bg/Evignette/ValidityPeriod?vignetteVehicleTypeID=1

Jak fotr autem pronásledoval Harryho Pottera, a nakonec se málem srazili u mostu

Skotská jezera, krajina a hlavně stará železnice se staly pro filmaře kouzelnické série domovem
12.09.2023 20:45
|
0

Skandál u jezera Loch Ness a naštvaní golfisté. Fotr na tripu to tentokrát fakt přehnal

Neocenitelné rady pro každého kempaře a turistu, jak se nenápadně a levně pohybovat ve Skotsku
06.09.2023 16:03
|
0
Reklama

Fotr na Tripu: "Chčije a chčije!" Podle mě musel být děda Komárek autem někdy ve Skotsku

U nás vedro 35 a mouchy padají v letu. Ve Skotsku, ve stejný čas, potřebuješ svetr a tři pláštěnky
30.08.2023 16:45
|
0

Dva dospělí, dvě děti a 100 dní v africké divočině. Ujeli jsme 15 tisíc kilometrů s minikaravanem

Po tak dlouhé cestě severní Afrikou známe tenhle karavan jako své boty. Našlo se i pár problémů
20.10.2022 17:31
|
5
Reklama
Fotr na tripu