Reklama
Bonusy k TV pořadu

Do Turecka se nemusí jen létat. Fotr na tripu radí, jak se tam dostat bez problémů autem

Rady ohledně placení dálnic, koronavirových restrikcí nebo tankování
Zdroj: Josef Vrtal

Až na hranice Turecka pojedete z 95 % po dálnici. Slovensko, Maďarsko, Srbsko znamená dálnici na 100 %. V Bulharsku budete muset přežít zhruba 30 kilometrový úsek těsně za srbsko-bulharskou hranicí, kde je dálnice teprve ve výstavbě. Slovenskou a maďarskou dálniční známku kupujete online. V Srbsku se platí dálnice na mýtných branách. Bulharskou dálniční známku koupíte na hraničním přechodu, a to buď u okénka nebo v prodejním automatu.

Reálně přes jediný hraniční přechod

Do Turecka s největší pravděpodobností zamíříte přes hraniční přechod Kapikule. Pozor na větší čekací doby, hlavně o víkendech. V Turecku se musíte prokázat protokolem o COVID očkování, PCR testem, ale můžete kontrolu oblbnout i dokladem o protilátkách nebo prodělané nemoci COVID 19. Zároveň před vstupem musíte vyplnit formulář, díky kterému vám do emailu přijde QR kód, kterým se musíte prokazovat v hromadné dopravě, nákupních centrech, ale vyžadují je i v některých hotelích. Formulář je třeba vyplnit před příjezdem na hranice na stránce https://register.health.gov.tr/#

Lepší je platit dálnice hotovostí

Turecká dálniční známka se nakupuje na pobočkách pošty označených PTT. Jde o nálepku s čipem, kterou si nabijete, dle vlastního uvážení, na požadovanou sumu. Nelze ale zjistit, kolik peněz na nálepce zbývá, ani na kolik vás případná cesta po dálnici přijde. Nemusíte si z toho dělat těžkou hlavu, protože na mýtných branách jsou brány, u kterých lze platit v hotovosti nebo kartou, takže ve finále žádnou dálniční nálepku nepotřebujete. Jsou výrazně značené nápisem CASH nebo na NAKIT.

Drahé dálnice, levný benzin i nafta

Turecké dálnice jsou extrémně drahé. Pokud například táhnete za autem přívěs, může vás 500kilometrová cesta po dálnici vyjít v přepočtu i na 1500 Kč! Není ale třeba zoufat. Skrz Turecko vede velmi kvalitní běžná silniční páteřní síť. Jde o dvouproudové komunikace podobné rychlostním silnicím, kde se neplatí. Maximální rychlost je omezena na 90 a průjezdy městy na 60 nebo 50 km/h. Dálnice tak znamená pouze ušetřený čas. Bude záležet jen na vás, jestli se rozhodnete jet rychleji a platit, nebo využít neplacené silniční úseky. Pozor! Průjezd kolem Istanbulu je možný dominantně jen po dálnici, tady se platbě ve výši zhruba 350 Kč tam i zpátky nevyhnete.

Cena paliv se v Turecku pohybuje v přepočtu od 20 do 24 Kč. Síť čerpacích stanic je velice hustá, a to i ve východních částech země sousedících s Íránem nebo Írákem. Vzhledem k tomu, že se po celém Turecku prodávají moderní dieselové automobily, nemusíte se obávat o kvalitu paliva. Seženete v podstatě obdobná paliva jako v České republice dokonce ze stejných značkových sítí.

Drzejší vyhrává

Dostupnost AdBlue pro naftové motory je rovněž bezproblémová. Koupíte ho v 5, 10 nebo 20 litrových baleních v podstatě na každé větší čerpací stanici. Pokud se nechcete špinit s jeho naléváním, obsluha čerpací stanice to ráda za drobný úplatek udělá.

Pozor na místní řidiče. Čím víc na východ, tím je jejich řidičský um diskutabilnější. Nerespektují se pruhy, ani červená na semaforech, parkuje se kde se dá, chodcům se zásadně nedává přednost a o nějakém gentlemanství na silnicích nemůže být řeč. Silnější, rychlejší a drzejší na tureckých silnicích vyhrává.

Čím víc na východ, tím více kontrol

Vozový park místních silnic má široký rozptyl od těch nejmodernějších automobilů, až po doslova silniční vraky. S tím souvisí fakt, že u silnice budete často potkávat nepojízdné starší automobily. Vesty nebo trojúhelník se nepoužívají, a tak je potřeba být neustále obezřetný. Podobně často budete pravděpodobně potkávat i nehody.

Při jízdě do východní části Turecka, kterou obývají Kurdové, počítejte se zvětšujícím se počtem policejních, ale i vojenských kontrol. V podstatě u každého města je provoz sveden do jednoho pruhu. Vjíždíte do koridoru, kde vojáci v neprůstřelných vestách s armádní technikou kontrolují všechny vozy. K turistům jsou jak policisté, tak armáda velmi vstřícní a tolerantní, většinou je pouští bez kontroly, ale znamená to pro vás zdržení a pro slabší povahy stres.

Reklama

Diskuze

Modrý krokodýl - 13.02.2024 09:52:39
3 Kč za kilometr je ještě krásná cena. Italie i Francii s vlekem jsou výrazně dražší. Italie jak kde a Francie 4.30. Asi pojedu do Turecka

Kráska s neprávem špatnou pověstí: Dovolená v Albánii je tajným tipem skýtajícím obrovské možnosti

Zvěsti o nebezpečné zemi, kde se ztrácí lidé jsou už dávno pasé. Balkánský stát nabízí skutečné hity
30.06.2021 16:50
|
7
Reklama

Dokonalá koupačka na dvanáctikilometrové písečné mořské pláži, a pak u albánského Mácháče

Černá Hora a Albánie nepatří k úplně častým destinacím našich turistů. Není čas na změnu?
28.06.2021 09:15
|
0

Dejte si pauzu, aneb tři super tipy na kempy při cestě k moři

Jste zvyklí jezdit v tahu 1000 kilometrů, jen abyste už byli u moře? Naše rada zní: i cesta je cíl
21.06.2021 10:48
|
1

Jak fotr autem pronásledoval Harryho Pottera, a nakonec se málem srazili u mostu

Skotská jezera, krajina a hlavně stará železnice se staly pro filmaře kouzelnické série domovem
12.09.2023 20:45
|
0

Skandál u jezera Loch Ness a naštvaní golfisté. Fotr na tripu to tentokrát fakt přehnal

Neocenitelné rady pro každého kempaře a turistu, jak se nenápadně a levně pohybovat ve Skotsku
06.09.2023 16:03
|
0
Reklama

Fotr na Tripu: "Chčije a chčije!" Podle mě musel být děda Komárek autem někdy ve Skotsku

U nás vedro 35 a mouchy padají v letu. Ve Skotsku, ve stejný čas, potřebuješ svetr a tři pláštěnky
30.08.2023 16:45
|
0

Dva dospělí, dvě děti a 100 dní v africké divočině. Ujeli jsme 15 tisíc kilometrů s minikaravanem

Po tak dlouhé cestě severní Afrikou známe tenhle karavan jako své boty. Našlo se i pár problémů
20.10.2022 17:31
|
5
Reklama
Fotr na tripu