Reklama
Bonusy k TV pořadu

Voda v makedonském jezeře Ohrid je čistší než v mořích. V národním parku tolerují kempink na divoko

Malá balkánská země ukrývá poklady, které jinde na světě nenajdete. Navíc je tu levně
Zdroj: Josef Vrtal - Autosalon.tv

Že Makedonie nemá moře? No a? Možná má něco mnohem zajímavějšího. Jedno z nejstarších jezer světa s vodou průzračnou do 20 metrů. A koupání v něm je jak sen. Posílám z Makedinie deset zajímavých postřehů a informací a dodávám - pojeďte sem, je tu levně a krásně.

1. Makedonie a České republika mají společnou historii
Žáci Cyrila a Metoděje, kteří byli vyhnáni z Velké Moravy, dorazili po 14 letech putování právě k jezeru Ohrid a městu Ohrid. Tam se usídlili a založili jedno z nejdůležitějších středisek slovanské bohoslužby vůbec. Jmenovitě - svatý Kliment a svatý Naum. Na jejich jména stejně jako na jména našich věrozvěstů tady narazíte úplně všude. Takže si budete připadat jako doma. :-)

2. Ohrid naleznete i na planetě Titan
Ohridské jezero se dělí mezi Makedonii a Albánii. Větší část připadá Makedoncům. A právě ta se ocitla na seznamu světového dědictví UNESCO už v roku 1979. V roce 2010 se jmého Ohrid dostalo dokonce do kosmu, protože NASA stejné jméno přidělila jednomu z jezer na největším Saturnově měsíci - Titan.

3. Voda v Ohridu je lepší než v mnoha mořích
Voda v jezeře Ohrid, které leží v nadmořské výšce skoro 700 metrů, je čirá jak z vodovodu. Má totiž krasový původ. Potopit se můžete do 20 metrů a budete pořád vidět svoje nohy i ruce. Další benefit - nižší teplota vody - se projeví v třicítkových vedrech a příjemně osvěží. Pláží a míst ke koupání bezpočet - od těch rušných, až po ty, kam se dostanete jen lodí a budete si připadat jako Robinsoni. Mimochodem Ohridské jezero patří k nejstarším na světě a oslaví skoro 5 milionů let...
Reklama

4. Kempaři pozor, v Makedonii není moc oficiálních kempů

Na rozdíl od Albánie, kde jsou kempy rozprostřeny tak nějak souměrně po jejím celém území, najdete kempy v Makedonii v podstatě jen u jezera Ohrid a sem tam se nějaký vyloupne v národním parku Mavrovo. Dva kempy ne příliš valné kvality se dají využít i poblíž hlavního města Skopje. Jinak je potřeba to kempařsky střílet na divoko...

5. Ceny ubytování a ceny dat mobilních operátorů

Záleží na vašem výběru. Můžete u Ohridu bydlet jako Sultan Paša za euro-nesmysl, nebo využijete kemp za 10 euro na noc s vlastní pláží a restaurací, která vaří za peníze podobné naší hospodě cenové skupiny 3, přičemž kvalita odpovídá 4 hvězdičkovému hotelu. Levnější než město Ohrid je město Struga a kempy a penziony směrem k albánské hranici jsou na tom ještě lépe. V Makedonii fungují dva velcí operátoři. Máme zkušenost se sítí T-Mobile. 20 GB dat se dá pořídit zhruba za 500-600 korun. Vysokorychlostní LTE pak funguje na většině území a hlavních tazích. V horách byl silnější a kvalitnější druhý operátor A1.

6. Kvalita silnic a dálniční poplatky

Dálniční síť i hlavní dopravní tahy nejsou nic moc a řada z nich byla aktuálně v rekonstrukci. Především šlo o silnice, co spojují Makedonii s Bulharskem. Stavební úseky nebývají dobře značené a hrozí jak proražení pneumatiky, tak havárie, protože se na uzavírce, kde máte zelenou, řítí auto v protisměru, jelikož to mělo zelenou taky.

7. Nevynechejte makedonské hory

Zhruba hodinu a půl od Skopje nebo Ohridu naleznete Národní park Mavrovo. Rok od roku získává na popularitě a zdaleka to nejsou prázdné hory jako před pěti lety. Rostou tady hotely a penziony, opravené horské silnice přímo žadoní po cyklistech, kteří tady zažijí doslova ráj. Po parku se ale prohání i motorkáři, čtyřkolky a off-roady, a to i v místech, za která by v Krkonoších hrozilo vězení.

8. COVID tak na 50%

Makedonci na hranicích nevyžadují žádné Covid doklady. Roušky se venku nenosí, ale v exponovaných místech uvnitř a obchodech mohou být vyžadovány. Spíš ale kvůli hrozícím pokutám obchodníkům a restauratérům. Čím dál od civilizace, tím víc se na Covid v Makedonii prdí.

9. Nevynechejte Skopje

Není to největší ani nejzajímavější hlavní město, přesto ho nazývám unikátním. Staletí tady vedle sebe totiž žije křesťanská a muslimská komunita. Překročením jednoho mostu a řeky se ze světa evropských bank, dvoupatrových autobusů a pizzerií dostanete do Starého bazaru, mikrokosmu malých restaurací, obchůdků, řemeslníků, jakoby jste se přenesli v čase a prostoru. A nebudete chtít odejít. Možná to nevíte, ale Skopje je rodištěm Matky Terezy. V křesťanské části má svůj památník a sochu.

10. 10 dní. které změní váš pohled

Ideální dát si tak dva dny ve Skopje, tři dny v Mavrovu a pět dní u Ohridu. Neuvidíte Makedonii celou, ale zažijete její podstatnou část a hlavně poznáte její duši, která ve vás zůstane do konce života a vy se budete vracet...

P.S. Makedonské víno je excelentní a taťka ho tady vypije litry...možná i mamka. Chudáci děti.


Diskuze

Ctibor - 24.08.2023 11:02:44
Prosím tě v jakém kempu u Ohridu jste byli? Děkuji. Jsme tady jen autem se stanem.
Zdeněk - 06.12.2021 18:17:38
Děsnej pořad

Kráska s neprávem špatnou pověstí: Dovolená v Albánii je tajným tipem skýtajícím obrovské možnosti

Zvěsti o nebezpečné zemi, kde se ztrácí lidé jsou už dávno pasé. Balkánský stát nabízí skutečné hity
30.06.2021 16:50
|
7
Reklama

Dejte si pauzu, aneb tři super tipy na kempy při cestě k moři

Jste zvyklí jezdit v tahu 1000 kilometrů, jen abyste už byli u moře? Naše rada zní: i cesta je cíl
21.06.2021 10:48
|
1

Nebojte se lyžovat v Srbsku ani v Bulharsku. Máme exkluzivní informace i praktické rady

Během naší měsíční cesty do Turecka jsme na Balkáně navštívili dva špičkové lyžařské areály
17.02.2021 20:19
|
2

Jak fotr autem pronásledoval Harryho Pottera, a nakonec se málem srazili u mostu

Skotská jezera, krajina a hlavně stará železnice se staly pro filmaře kouzelnické série domovem
12.09.2023 20:45
|
0

Skandál u jezera Loch Ness a naštvaní golfisté. Fotr na tripu to tentokrát fakt přehnal

Neocenitelné rady pro každého kempaře a turistu, jak se nenápadně a levně pohybovat ve Skotsku
06.09.2023 16:03
|
0
Reklama

Fotr na Tripu: "Chčije a chčije!" Podle mě musel být děda Komárek autem někdy ve Skotsku

U nás vedro 35 a mouchy padají v letu. Ve Skotsku, ve stejný čas, potřebuješ svetr a tři pláštěnky
30.08.2023 16:45
|
0

Dva dospělí, dvě děti a 100 dní v africké divočině. Ujeli jsme 15 tisíc kilometrů s minikaravanem

Po tak dlouhé cestě severní Afrikou známe tenhle karavan jako své boty. Našlo se i pár problémů
20.10.2022 17:31
|
5
Reklama
Fotr na tripu