Voda v makedonském jezeře Ohrid je čistší než v mořích. V národním parku tolerují kempink na divoko
Žáci Cyrila a Metoděje, kteří byli vyhnáni z Velké Moravy, dorazili po 14 letech putování právě k jezeru Ohrid a městu Ohrid. Tam se usídlili a založili jedno z nejdůležitějších středisek slovanské bohoslužby vůbec. Jmenovitě - svatý Kliment a svatý Naum. Na jejich jména stejně jako na jména našich věrozvěstů tady narazíte úplně všude. Takže si budete připadat jako doma. :-)
2. Ohrid naleznete i na planetě Titan
Ohridské jezero se dělí mezi Makedonii a Albánii. Větší část připadá Makedoncům. A právě ta se ocitla na seznamu světového dědictví UNESCO už v roku 1979. V roce 2010 se jmého Ohrid dostalo dokonce do kosmu, protože NASA stejné jméno přidělila jednomu z jezer na největším Saturnově měsíci - Titan.
3. Voda v Ohridu je lepší než v mnoha mořích
Voda v jezeře Ohrid, které leží v nadmořské výšce skoro 700 metrů, je čirá jak z vodovodu. Má totiž krasový původ. Potopit se můžete do 20 metrů a budete pořád vidět svoje nohy i ruce. Další benefit - nižší teplota vody - se projeví v třicítkových vedrech a příjemně osvěží. Pláží a míst ke koupání bezpočet - od těch rušných, až po ty, kam se dostanete jen lodí a budete si připadat jako Robinsoni. Mimochodem Ohridské jezero patří k nejstarším na světě a oslaví skoro 5 milionů let...
4. Kempaři pozor, v Makedonii není moc oficiálních kempů
Na rozdíl od Albánie, kde jsou kempy rozprostřeny tak nějak souměrně po jejím celém území, najdete kempy v Makedonii v podstatě jen u jezera Ohrid a sem tam se nějaký vyloupne v národním parku Mavrovo. Dva kempy ne příliš valné kvality se dají využít i poblíž hlavního města Skopje. Jinak je potřeba to kempařsky střílet na divoko...
5. Ceny ubytování a ceny dat mobilních operátorů
Záleží na vašem výběru. Můžete u Ohridu bydlet jako Sultan Paša za euro-nesmysl, nebo využijete kemp za 10 euro na noc s vlastní pláží a restaurací, která vaří za peníze podobné naší hospodě cenové skupiny 3, přičemž kvalita odpovídá 4 hvězdičkovému hotelu. Levnější než město Ohrid je město Struga a kempy a penziony směrem k albánské hranici jsou na tom ještě lépe. V Makedonii fungují dva velcí operátoři. Máme zkušenost se sítí T-Mobile. 20 GB dat se dá pořídit zhruba za 500-600 korun. Vysokorychlostní LTE pak funguje na většině území a hlavních tazích. V horách byl silnější a kvalitnější druhý operátor A1.
6. Kvalita silnic a dálniční poplatky
Dálniční síť i hlavní dopravní tahy nejsou nic moc a řada z nich byla aktuálně v rekonstrukci. Především šlo o silnice, co spojují Makedonii s Bulharskem. Stavební úseky nebývají dobře značené a hrozí jak proražení pneumatiky, tak havárie, protože se na uzavírce, kde máte zelenou, řítí auto v protisměru, jelikož to mělo zelenou taky.
7. Nevynechejte makedonské hory
Zhruba hodinu a půl od Skopje nebo Ohridu naleznete Národní park Mavrovo. Rok od roku získává na popularitě a zdaleka to nejsou prázdné hory jako před pěti lety. Rostou tady hotely a penziony, opravené horské silnice přímo žadoní po cyklistech, kteří tady zažijí doslova ráj. Po parku se ale prohání i motorkáři, čtyřkolky a off-roady, a to i v místech, za která by v Krkonoších hrozilo vězení.
8. COVID tak na 50%
Makedonci na hranicích nevyžadují žádné Covid doklady. Roušky se venku nenosí, ale v exponovaných místech uvnitř a obchodech mohou být vyžadovány. Spíš ale kvůli hrozícím pokutám obchodníkům a restauratérům. Čím dál od civilizace, tím víc se na Covid v Makedonii prdí.
9. Nevynechejte Skopje
Není to největší ani nejzajímavější hlavní město, přesto ho nazývám unikátním. Staletí tady vedle sebe totiž žije křesťanská a muslimská komunita. Překročením jednoho mostu a řeky se ze světa evropských bank, dvoupatrových autobusů a pizzerií dostanete do Starého bazaru, mikrokosmu malých restaurací, obchůdků, řemeslníků, jakoby jste se přenesli v čase a prostoru. A nebudete chtít odejít. Možná to nevíte, ale Skopje je rodištěm Matky Terezy. V křesťanské části má svůj památník a sochu.
10. 10 dní. které změní váš pohled
Ideální dát si tak dva dny ve Skopje, tři dny v Mavrovu a pět dní u Ohridu. Neuvidíte Makedonii celou, ale zažijete její podstatnou část a hlavně poznáte její duši, která ve vás zůstane do konce života a vy se budete vracet...
P.S. Makedonské víno je excelentní a taťka ho tady vypije litry...možná i mamka. Chudáci děti.