Reklama
Atrakce

Jsou místa, která si Fotr prostě zamiloval. Navštivte s námi nejsevernější palírnu ve Skotsku

Putování do nejsevernější palírny ve Skotsku je skvělý způsob, jak prozkoumat krásu této země
Zdroj: Klára Vrtalová

Skotská whisky, legendární tekutý poklad Skotska. Vytvořena s láskou a pečlivostí, je tím pravým klenotem této země. A pokud jste opravdovým nadšencem, vezměte si s sebou kompas a vyrazte na putování, které vás zavede až na sever do nejsevernější palírny ve Skotsku.

Kam vedou whisky stopy?

Nejsevernější palírna se nachází v oblasti Thurso na území hrabství Highland. Thurso je známé svou malebnou krajinou a hřejivým duchem skotského venkova. A právě zde najdete tuto skvostnou palírnu.

Pro pochopení, co dělá tuto palírnu tak zvláštní, se musíme ponořit do historie. Skotská whisky se stala legendárním nápojem, který se datuje až do 15. století, kdy mniši v klášterech hledali způsob, jak přetvořit vodu a ječmen na něco opravdu výjimečného. A tak se zrodila skotská whisky. Nápoj, který plní skleničky po celém světě.

Old Pulteney: Cesta času v láhvi

Málokteré místo může vyprávět příběhy tak, jak to umí palírna Old Pulteney. Tato malebná palírna, ukrytá v městečku Wick na severním pobřeží Skotska, je živým svědkem mnoha dekád tradice a mistrovství.

Od svého založení nejenže produkuje některé z nejlepších skotských whisky na světě, ale také se stala součástí samotného srdce města Wick. Historie palírny je úzce spjata s rybářskými tradicemi města, což je patrné i na jejích lahvičkách, které zobrazují námořní motivy.

Město Wick, kde palírna stojí, bylo v 19. století známé jako hlavní rybářské centrum. Stovky lodí vyplouvaly z jeho přístavu každý den a lovily sledě. Wick byl také významným obchodním přístavem, kudy projíždělo mnoho obchodníků.

V této době, James Henderson, zkušený destilátor, který pracoval na různých místech ve Skotsku, přišel do Wicku. Uvědomil si, že město s tak bohatou rybářskou historií a obchodním potenciálem by bylo ideálním místem pro založení palírny. Přístup k čerstvé vodě, zásobám ječmene a samozřejmě mořský vzduch, který by mohl ovlivnit chuť whisky během zrání, byly ideálními podmínkami.

Henderson založil Old Pulteney v roce 1826 a palírna se rychle stala jedním z pilířů komunity. Její whisky byla vysoce ceněna pro svou jedinečnou chuť, která kombinovala sladkost ječmene s jemným nádechem mořské soli. Rybáři často brali láhve Old Pulteney s sebou na dlouhé plavby jako ochutnávku domova.

S postupem času se Old Pulteney stala symbolem města Wick a jeho rybářského dědictví. Ačkoli se mnoho věcí změnilo od doby, kdy byla palírna založena, duch místa a lidí, kteří zde pracovali, zůstává v každé láhvi, kterou vyrobí.

Přestože se technologie za posledních 200 let mnohokrát změnila, v Old Pulteney si váží svých tradičních metod. Od ručního plnění sudů až po dlouhé zrání v dubových sudech, vše je zde prováděno s nejvyšší péčí a respektem k řemeslu. Návštěva palírny je zážitkem, který si nenechají ujít milovníci whisky z celého světa. Prohlídka vás provede historií, od prvního zrnka ječmene až po zlatavou kapalinu v láhvi. A co je lepšího než ochutnat tuto báječnou whisky přímo tam, kde vzniká?

Old Pulteney není jen o whisky. Je to příběh o lidech, tradici a vášni, která je předávána z generace na generaci. Je to ukázka toho, jak může kombinace přírody, řemesla a lidského ducha vytvořit něco opravdu výjimečného. Pokud jste ještě neměli tu čest se s Old Pulteney setkat, možná je na čase to změnit. Čeká na vás sklenička plná historie.

Putování do nejsevernější palírny ve Skotsku je skvělý způsob, jak prozkoumat krásu této země a zjistit, co dělá skotskou whisky tak jedinečnou. Nechcete-li cestovat tisíce mil, abyste si vychutnali tuto výjimečnou whisky, objednejte si panáka ve svém oblíbeném baru, ale dopřejte si na to dost času - i ta nejlepší cesta začíná prvním krokem. Sláinte mhath! 

Reklama

Diskuze

Natalie - 26.11.2023 22:45:22
Vo Wicku nie je najsevernejšia paliareň. Je síce pekná, má históriu, sympatického sprievodcu, ale najsevernejšou paliarňou je 8 Doors Distillery v John o´Groats , v Thurso je ďalšia. Na samotných Orknejoch sú v Kirkwall hneď dve vedľa seba :) nazdravie

Trajektem po Britských ostrovech: Cestování lodí je vysoce návykové, tvrdí Fotr a jeho parta

Objevujte krásy mořského putování s Fotrem na tripu
18.10.2023 08:08
|
1
Reklama

Fotr na Tripu: "Chčije a chčije!" Podle mě musel být děda Komárek autem někdy ve Skotsku

U nás vedro 35 a mouchy padají v letu. Ve Skotsku, ve stejný čas, potřebuješ svetr a tři pláštěnky
30.08.2023 16:45
|
0

Fotr na Faerských ostrovech a jeho tipy: Co vzít s sebou, jaká místa navštívit a jak se sem dostat?

Pokud vás baví hledat duhu, na Faerských ostrovech najdete její tajnou továrnu.
21.11.2023 08:35
|
0

Fotr na Islandu a jeho tipy: Země ohně, ledu a života na hranici Arktidy

Jak poznáte, že jste na islandské pláži? Když s sebou máte plavky, opalovací krém a lopatu na sníh.
14.11.2023 09:12
|
0
Reklama

Fotr a zvířata Laponska: Tajemní obyvatelé arktické divočiny

Setkání s divokými zvířaty bývá na cestách ten nejhezčí zážitek
11.11.2023 07:55
|
0

Vánoce ve Finsku: Kde Santa i Fotr skutečně nosí termoprádlo!

Ach, Vánoce! Ten čas v roce, kdy všichni vytáhneme svetry s vločkami a doufáme v bílé svátky.
08.11.2023 08:23
|
0
Reklama
Fotr na tripu