Reklama

Faerské ostrovy

Zdroj: ČSOB pojišťovna

Osobní doklady

Z formálního hlediska je možné cestovat s občanským průkazem, protože Faerské ostrovy patří k Dánsku, které uznává občanské průkazy občanů EU jako platný doklad totožnosti. Nicméně v praxi Ministerstvo zahraničních věcí důrazně doporučuje cestovní pas, protože Faerské ostrovy nejsou součástí Schengenského prostoru a některé úřady nebo letecké společnosti mohou požadovat pas jako standardní cestovní doklad. Maximální délka bezvízového pobytu je 90 dní v rámci 180denního období. Pokud cestovatelé plánují delší pobyt, je nutné požádat o povolení k pobytu u faerských úřadů.

Děti cestující s jedním rodičem nebo jinou osobou mohou být kromě cestovního pasu požádány o předložení souhlasu druhého rodiče. Přestože to není běžně vyžadováno, doporučuje se mít notářsky ověřenou plnou moc v angličtině nebo dánštině.

Doklady k automobilu

Řidiči potřebují platný řidičský průkaz, malý technický průkaz vozidla a mezinárodně platné pojištění (tzv. zelenou kartu). Mezinárodní řidičský průkaz není nutný, pokud je průkaz vydaný v EU. V případě cesty se zapůjčeným vozidlem může být při hraniční kontrole nebo při nalodění na trajekt požadována plná moc od vlastníka vozidla. Dokument by měl být v angličtině a ideálně notářsky ověřený. Jedinou možností, jak dopravit auto na Faerské ostrovy, je trajekt společnosti Smyril Line, který jezdí mezi Dánskem (přístav Hirtshals), Faerskými ostrovy (přístav Tórshavn) a Islandem.

Doklady pro zvíře

Podmínky pro vstup se zvířaty na Faerské ostrovy jsou přísnější než v pevninském Dánsku, protože ostrovy nejsou součástí EU a neřídí se unijními pravidly pro volný pohyb domácích mazlíčků. Každé zvíře musí být označeno mikročipem, přičemž tetování je uznáno pouze v případě, že bylo provedeno před 3. červencem 2011. Dále je nutné mít cestovní pas zvířete, který obsahuje informace o jeho majiteli a veterinární záznamy. Očkování proti vzteklině je povinné a musí být provedeno alespoň 21 dní před vstupem. Kromě toho je nutné ošetření proti tasemnicím (Echinococcus multilocularis), které musí být aplikováno 24 až 120 hodin před příjezdem. Dále je nutné předem získat povolení od faerských veterinárních úřadů, které mohou stanovit další specifické podmínky. Doporučuje se proto kontaktovat místní veterinární správu s dostatečným předstihem. 

Našli jste v základních informacích chybu? Dejte nám prosím vědět na fotrnatripu@fotrnatripu.tv

Zobrazení zemí na mapě

Konkrétní zemi můžete vybrat buď po kliknutí na ni v seznamu, nebo rychleji po zadání úvodních písmem z názvu země ve vyhledávači hned nad mapou.

Po výběru země se na jejím území ukážou špendlíky zobrazující jednotlivé články. Ty si dále můžete filtrovat podle témat (kategorií) kliknutím na tlačítko níže. U špendlíku posledního publikovaného článku z dané země či oblasti se zobrazí titulek a úvodní fotka. Ty si můžete zobrazit také u dalších špendlíků po kliknutí na ně. Po dalším kliknutí si vždy otevřete konkrétní článek či reportáž z daného místa.

Reklama
Reklama
Fotr na tripu